Више од 1.500 избеглица, већином из Сирије, који су три дана провели на ничијој земљи, ушло је данас у Македонију, у чему их полиција није спречавала ни на који начин.
Македонска полиција је, током дана, шок-бомбама и пендрецима покушавала да спречи стотине избеглица да пробију бодљикаву жицу на граници, али је увече пустила све мигранте да уђу у земљу
Око хиљаду миграната данас су на два места пробили кордон полиције на македонско-грчкој граници, од којих је већи део успео да се домогне Ђевђелије.
Мигранти су полицијски кордон пробили на местима где нема бодљикаве жице.
Полиција је неке од њих успела да врати, али је већина прошла, иако су безбедносне снаге употребиле шок бомбе.
Медији преносе да је до нереда дошло када је полиција у ноћи између петка и суботе дозволила најугроженијима (женама и деци) да прођу контролни пункт.
LIVE: Migrants held behind barbed wire on #Greece-#Macedonia border, receive food supplies http://t.co/5vFnXD92sT pic.twitter.com/NT31eRqYZY
— RT (@RT_com) August 22, 2015
Када је њима омогућен пролаз, хиљаде мушкараца који су стајали позади почели су да гурају масу ка контролном пункту. Том приликом неколико жена и деце се онесвестило и задобило повреде.
Очевици тврде да је полиција, која је раније користила сузавац и гумене метке како би одбила мигранте, бацила у масу две шок бомбе, али да није успела да спречи њихов прилив.
Процењује се да се на прелазу Ђевђелија налази око 5.000 људи, углавном из Авганистана, Сирије и других држава Блиског истока.
Атмосфера је постала напета у импровизованом логору јер је мигранте, који су се ослањали на помоћ агенција за дистрибуцију хране и воде, пореметила ноћна олуја.
Македонија је била приморана да затвори своју границу, након што је прилив миграната порастао на 2.000 дневно, после скоро 40.000 њих који су илегално ушли у земљу прошлог месеца. Држава је затим покушала да контролише прилив, појача границу, и преда транзитне визе само неколико стотина људи сваког дана, и поред неколико масовних покушаја претежно младих мушких миграната да се насилно пробију.
"Да би се решио овај проблем, Европа мора да пронађе јединствени одговор, пошто ниједна земља није у стању да се носи са оваквим изазовима", рекао је министар иностраних послова Иво Попоски.
Велика већина купује карте и одмах се укрцава на воз за северну Србију. Одатле улазе у Мађарску, једну од држава шенгенске зоне без граница, и путују даље на север, пре свега у Немачку, Скандинавију и Француску.
Мађарска тренутно гради ограду на граници са Србијом, како би спречила хиљаде миграната да дођу из Грчке. Према подацима УН, више од 170.000 избеглица и миграната стигло је у Грчкој преко мора ове године, што је много већи број у односу на претходне године.