„Док руске Оружане снаге морају да превазиђу многе потешкоће, Кремљ из свих снага покушава да их ојача“, пише аутор чланка Дејвид Наи. Он наводи да Русија изгледа модернизује наоружање толико брзо колико је могуће.
Списак који је објавио лист садржи седам тачака: подморнице нове генерације, суперсоничне ракете, стратешке тешке бомбардере са стелт технологијом, ракете ПВО, ласере, носаче авиона, као и технологију која може да неутралише оружје непријатеља. Наи наводи да ће програм модернизације Оружаних снага Русије превазићи економске потешкоће са којима се земља суочава у овом тренутку. „Ових седам нових оружаних система ће највероватније бити унапређено“. Аутор чланка детаљно описује сваки од њих.
Говорећи о новим руским подморницама, Наи подсећа да се Русија у овом тренутку бави израдом потпуно нових подморница, како четврте генерације, тако и пете. Он наводи да је о будућим руским подморницама пете генерације мало зна, али према доступним подацима, на њима ће бити инсталиран нови атомски реактор и биће повезане међусобно.
Што се тиче програма израде хиперзвучног наоружања, Русија поседује потенцијал. Наи подсећа на хиперзвучну ракету Ју-71, као и суперсоничну ракету „БраМос“, изграђену у кооперацији са Индијом.
„Ју-71 може да лети према својим циљевима непредвиђеном путањом, брзином од 11 хиљада километара на сат, пробијајући у потпуности противракетну одбрану“, пише лист.
Нови руски стратешки бомбардер-носач ракета ПАК ДА, са тачке гледишта аутора чланка, по многим карактеристикама лошији је од авиона који је Русија првобитно хтела да направи. Међутим, он ће бити довољно невидљив да користи крстареће ракете на далеким дестинацијама против носача авиона и других циљева.
Поред тога, оружје које на уму треба да има било који непријатељ који размишља о нападу на Русију укључује најновији ракетни систем „земља-ваздух“ С-500, ласере који могу да парирају онима америчке производење и систем за електронско ратовање, у стању да онемогући „све — од НАТО бродова, преко пројектила, до будућег хиперсоничног оружја“.
Русија би, такође, могла да своју флоту обогати новим носачем авиона. Ако буде изграђен, биће „приближно исте величине као амерички носач ’Нимиц‘, имаће четири позиције за лансирање и крило бродске авијације од 80-90 летелица“, објаснио је Наи.