Према његовим речима, последице несреће по здравље становништва су катастрофалне: Око 12.000 радника било је изложено високом нивоу зрачења. Од 2011. године до данас од последица зрачења, због лошег здравља, као и честих самоубистава умрло је око 2.000 људи. Процењује се да ће се још 5.000 Јапанаца највероватније суочити са смртоносном болешћу — раком.
Што је још горе, одложено излагање зрачењу оставља дугорочне последице по здравље, па поред рака постоји ризик и од можданог удара, као и да неке болести постану наследне.
„Срамотно је то што јапанска влада и њени научници (част изузецима) умањују ризик од радијације. Званична политика земље је да су мале количине зрачења безопасне, што је, научно гледано, апсолутно неодрживо“, наглашава стручњак.
Јапанска влада, тврди он, иде чак тако далеко да жели да повећа лимит радијације са 1 милисиверта (мСв) на 20 мСв годишње, док њени научници настоје да убеде Међународну комисију за радиолошку заштиту да прихвати ово огромно повећање.
„Ово није само ненаучно, већ је бескрупулозно“, истиче он, додајући да не постоји безбедна доза за људе, осим нулте дозе.
И док јапанска влада окреће главу, не желећи да призна касније ефекте радијације по људе, чврсти докази су очигледни. Једна фондација у Хирошими и Нагасакију која прати преживеле у атомском нападу на та два града још увек региструје оболеле од смртоносних болести.