Државни савет Кине је навео да ће представници укупно 49 земаља бити на паради.
Организатори су навели да ће 12.000 војника и официра учествовати на војној паради на престоничком Тргу Тјенанмен и где ће бити приказано више од 500 комада наоружања и војне опреме и 200 авиона, од којих ће 84 одсто бити приказано по први пут.
На војној паради ће учествовати и војници из 17 земаља, међу којима из Русије, Казахстана, Белорусије, Монголије, Кубе, Србије и Мексика, наводи АФП.
Руски председник Владимир Путин требало би да дође на параду, као и шефови држава и влада и други високи представници Казахстана, Киргистана, Таџикистана, Узбекистана, Венецуеле, Вијетнама, Тајланда, Судана, Аргентине, Кубе, Пакистана, Србије, Јужне Африке, Чешке, Пољске, Египта, Јужне Кореје и других земаља.
Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун такође долази на војну параду.
Од оних који ће изостати са свечаности, најупечатљивији су севернокорејски лидер Ким Џонг Ун, који ће у Пекинг послати члана Политбироа Чое Рјонг Џаеа, и јапански премијер Шинзо Абе, који је јуче обавестио јавност да не иде на параду у Пекингу.
Европски и амерички званичници су у више наврата изразили забринутост да би та демонстрација кинеске војне силе могла да пошаље погрешан сигнал у већ напетом региону, где је Кина заузела самопоуздан приступ у територијалним споровима, па ће војна парада у Пекингу проћи без већине западних лидера, додаје Ројтерс.
Једини шеф државе из Европске уније који стиже у Пекинг је чешки председник Милош Земан, док ће Француска и Италија послати своје шефове дипломатије, а владе САД, Немачке, Канаде и Европске уније биће представљене на нивоу амбасадора.