„То што су понављали албански политичари, да ЗСО неће бити ништа више од невладине организације — пало је у воду пред текстом усаглашеним између нашег и покрајинског премијера“, рекао је Ђурић на конференцији за новинаре.
Он је нагласио да је ЗСО, као темељ опстанка српског народа на КиМ, добила свој политички и формални темељ у споразуму који је јуче усаглашен у Бриселу.
Запослени у ЗСО имаће статус државних службеника, и то је уписано у принципе споразума и значи да је „Заједница и званично јавна институција“.
„То говори о овлашћењима — ЗСО ће имати политичке органе карактеристичне за аутономне целине, Скупштину која ће доносити политичке одлуке и самостално одлучивати о садржини Статута, самостално ће га и усвојити…“, казао је Ђурић.
Нагласио је да ЗСО има нешто што никада ниједна институција у претходних 15 година није имала, а то су директне институционалне везе са Србијом.
„ЗСО, и тако написмено стоји, биће директно финансирана од стране Републике Србије, а ми ћемо отворити врата и за међународне донације за шта је већ исказано интересовање“, рекао је Ђурић.
ЗСО ће, како је додао, имати и Веће, као извршни орган заједнице, које ће спроводити одлуке Заједнице које доноси Скупштина, а одлуке ће бити извршне и обавезујуће за грађане на територији Заједнице.
„Тај борд ће бити ослоњен на јаку администрацију, сачињену од људи који имају статус државних службеника“, казао је Ђурић.
Додао је да ће ЗСО у економском смислу бити самостална, изузета од пореза, царина и било каквих дажбина институција из Приштине.
Снабдевање и прекидач за струју остали у нашим рукама
Енергетски систем на северу Косова и Метохије остао је у нашим рукама, као и прекидач за струју, изјавио је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и нагласио да је то велика победа Србије.
Електропривреда Србије (ЕПС) ће наставити преко својих ћерки компанија да снабдева и дистрибуира струју становницима на северу КиМ, рекао је Ђурић на конференцији за медије, поводом постигнутих договора у Бриселу.
Он је додао да је највише стрепео због економских и политичких последица споразума о енергетици, али је истакао да је енергетски систем на северу Косова и Метохије остао у нашим рукама, што је велика победа Србије.
Ђурић је рекао да треба учинити све да ћерке компаније ЕПС-а буду економски одрживе и да се побољша наплата струје на северу КиМ.
„Снабдевање и прекидач за струју ће бити у нашим рукама и то је велика победа за Србију“, истакао је Ђурић.