„Он се терети да је 1992. године у местима Залазје, Лолићи и Куњерац убио три заробљеника српске националности“, рекао је Грубјешић.
Адвокат Тома Фила, међутим, каже да је оптужница против Орића фарса, као и да ће, ако она уопште буде реализована, пресуда бити ослобађајућа.
„То је класична фарса јер нису могли да стану на пола пута. Преузели су кривично гоњење од Бањалуке и ништа поводом тога нису предузели годинама. Када је Орић, по потерници Србије, ухапшен, они су се сетили тога и Швајцарска их је подсетила да имају предност у хапшењу у односу на друге државе“, рекао је Фила.
Фила подсећа да досад није било ниједне пресуде за злочине над Србима у БиХ.
„Нажалост, свака од бивших држава — БиХ, Хрватска, Србија и Косово — требало је да доживи своју катарзу. Међутим, катарзу је доживела само Србија, која је оптужила све своје људе за ратне злочине. То нису урадиле ни Хрватска, ни БиХ, ни било ко други“, закључује адвокат.
Како се наводи у саопштењу Тужилаштва, оптужница је подигнута након вишемесечне истраге која је спроведена у сарадњи са Државном агенцијом за истраге и заштиту (СИПА) и Министарством унутрашњих послова Републике Српске, преноси Танјуг.
Оптужницом је обухваћен и Сабахудин Мухић, којем се, као и Орићу, на терет ставља да је током рата на подручју Сребренице поступао противно одредбама међународног хуманитарног права и Женевске конвенције.
У оптужници се наводи да су оптужени током 1992. у селима Залазје, Лолићи и Куњерац убили три заробљеника српске националности.
Оптужница је упућена на потврђивање Суду БиХ, пренела је Хина.
Орић је током рата у БиХ био заповедник 28. дивизије Армије БиХ, која је деловала на ширем сребреничком подручју.
Против њега је због ратних злочина вођен и поступак по оптужници која је подигнута пред Хашким трибуналом, који га је ослободио кривице.
Злочини у селима Залазје, Лолићи и Куњерац том оптужницом нису били обухваћени, а истрагу против Орића због тога је одвојено отворило Тужилаштво за ратне злочине Србије.
По међународној потерници, коју су због те истраге расписале српске власти, Орић је ухапшен у Швајцарској 10. јуна.
Након што су и Србија и БиХ од Швајцарске затражиле његово изручење, Орић је 26. јуна предат у надлежност босанско-херцеговачког државног Тужилаштва, које је тада потврдило како се против њега истрага води и у Сарајеву.
Орић је од тада у БиХ — одузете су му путне исправе и изречена забрана напуштања земље, уз ограничење кретања само на Сарајевски и Зеничко-добојски кантон.
Иначе, Тужилаштво БиХ је најавило да ће у истом кривичном предмету, према којем је оптужница подигнута против Орића и Мухића, упутити захтев Швајцарској за изручење Елфете Весели, која је осумњичена да је током 1992. починила ратни злочин против цивилног становништва, односно убиство малолетног дечака српске националности.