Екстремно насиље започело је када је Исламска држава у јуну 2014. године освојила Мосул. Од тада су жене и девојке — углавном хришћанске и језидске конфесије — брутално силоване, мучене и продаване у сексуално робље по цени од просечно 160 долара.
Овакво стање ствари било је превише за канадског бизнисмена Стива Мамана, који је кренуо у акцију покретањем организације Ослобађање хришћанске и јазидске деце Ирака, којој је циљ повратак жртава њиховим породицама.
Human sex slaves become ‘prizes’ in #ISIS Koran-memorizing contest http://t.co/utKpyVBhm7 pic.twitter.com/jcYbYCZzxs
— RT (@RT_com) June 25, 2015
Маман је објаснио да не може да просто стоји по страни док су жене и девојке — од којих неке имају једва осам година — „неухрањене и живе у изузетно нехуманим условима, приморане да ноћу спавају у кавезима“, написао је он на интернет презентацији своје организације.
Током интервјуа за „Раша тудеј“, Маман је објаснио нехумане услове са којима се суочавају отети и продати.
„Такође су продаване на пијаци цивилима и појединцима. Ти појединци и цивили су их током последњих година силовали, убијали, одрубљивали им главе, спаљивали их“, рекао је он.
Али Маман је додао да је његова организација, која се финансира из прикупљених средстава и новца из Јеврејске заједнице Монтреала, успела да спаси жене и девојке од живота сексуалних робиња.
Teenage girls abducted by ISIS sold for 'as little as a pack of cigarettes' – UN envoy http://t.co/1xolrCyKI4 pic.twitter.com/3sPu6Y7krI
— RT (@RT_com) June 10, 2015
„Преко своје групе на терену, имамо тим који је успео да успостави контакте унутар калифата, и ти контакти одлазе до власника који су купили те девојке“, рекао је Маман за РТ.
Он је додао да организација преговара о пуштању жртава од стране њихових отмичара на два потенцијална начина: преговарањем и убеђивањем са отмичарима, или исплаћивањем суме коју су они платили.
„Ми њих (отмичаре ИД) не финансирамо, ми откупљујемо жртве“, нагласио је Маман.
Када се жртве нађу на сигурном, Маман каже да организација не покушава да их идентификује, узимајући у обзир да су „већ прошле незамислива понижења“. Додао је да и њихове породице такође радије остају даље од очију јавности.
#ISIS rape report: Women & girls young as 12 recall sexual violence by militants http://t.co/XBdBbBykKp pic.twitter.com/H4zhSR0HSL
— RT (@RT_com) April 15, 2015
„Породице желе да буду заштићене. Не желе да људи знају да су њихове ћерке биле силоване. Не желе да свет зна ко су. Желе да се њихове ћерке удају и да имају шансу за нормалан живот“, рекао је Маман за РТ.