Шабић је, наиме, примио Комлена Лаловића, проналазача уређаја за биометријску идентификацију материнства, и с њим разговарао о могућностима коришћења његовог патента — дуалног биометријског скенера у сврху спречавања евентуалних злоупотреба.
„Сугерисаћу надлежном министарству да одговарајућим правилником уреди могућност коришћења дуалног биометријског скенера у нашим породилиштима“, обећао је Шабић том приликом, саопштено је из његовог кабинета.
Шабић је нагласио да се подразумева да би се, будући да је реч о обради биометријских, нарочито осетљивих података, провера вршила искључиво уз изричити писмени пристанак мајке, али да мисли да би у највећем броју случајева постојала спремност за то.
Шабић је рекао да је непосредан повод за обраћање њему био је вишегодишњи ангажман Повереника у пружању помоћи родитељима тзв. несталих беба.
„Још пре више година упозоравао сам на индикативну чињеницу да се родитељи несталих беба суочавају с мноштвом проблема у приступу релевантним информацијама и да до многих информација долазе тек након жалби Поверенику и његовог ангажмана“, навео је Шабић.
Он је подсетио да је још крајем 2008. године упозорио надлежне, укључујући и Народну скупштину, да ће неодговоран однос према проблему довести до његове ескалације и да ће проблем попримити међународне размере, што се, према његовим речима, и потврдило пресудом међународног Суда за људска права у Стразбуру, почетком 2013.
„Пратим активности на припреми тзв. Закона о несталим бебама и у оквиру тога неслагања и неспоразуме између надлежних и родитеља. И сада, као и увек раније, стојим на становишту да надлежни приликом избора законских решења треба у највећој могућој мери да воде рачуна о ставовима родитеља“, нагласио је Шабић.
Према његовим речима, свакако да није добро што се са доношењем тог закона, односно предузимањем других одговарајућих мера, значајно доцни у односу на рокове утврђене одлуком Суда у Стразбуру.
„Патент Лаловића, наравно, не може решити проблеме из прошлости, али би, по свему судећи, могао да их отклони у будућности. С тим у вези, добро је што је он тражио и добио од неколико наших најважнијих породилишта потврду вредности свог патента, односно њихову заинтересованост да почну са његовим коришћењем“, рекао је Шабић.
Он је казао да посебно добрим сматра спремност проналазача, изричито потврђену у разговору, да се потпуно одрекне било каквих имовинских права у вези са експлоатацијом његовог патента у породилиштима у Србији.