Портпарол Владе Јапана Јошиде Суга позвао је Уједињене нације да буду „неутралне“ у тој ситуацији, након што је Токио поднео жалбу тој светској организацији, преноси агенција АФП.
„Желимо да охрабримо друге земље-чланице да гледају у будућност, а не да се беспотребно фокусирају на појединачне догађаје из прошлости“, изјавио је данас Суга на конференцији за штампу.
На војној паради у Пекингу у четвртак учествоваће 12.000 војника и 500 комада тешког наоружања уз 200 авиона који ће летети изнад трга Тјананмена.
Кинески званичници објавили су да ће паради присуствовати двадесетак шефова држава и влада, међу којима су и руски председник Владимир Путин, председник Србије Томислав Николић, јужнокорејска председница Парк Ген Хје и председник Јужноафричке Републике Џејкоб Зума.
Такође је најављен долазак генералног секретара УН, док јапански званичници, укључујући премијера Шинзо Абеа, неће присуствовати паради.
Токио је раније саопштио да је Абе одлучио да одложи посету Кини у периоду око параде, али локални медији наводе да је влада забринута да ће се одсуствовањем са параде Јапан показати у лошем светлу.
Абе је раније изразио жељу да се састане са председником Кине Си Ђинпингом почетком септембра, али састанак још увек није званично потврђен.
Бивши премијер Јапана Томићи Мурајама, који се међународној заједници искрено извинио 1995. године, такође ће присуствовати прослави савезничке победе.
Француска и Италија ће послати своје министре спољних послова, кажу кинески званичници, али представници влада САД, Немачке и Канаде ће бити тренутни амбасадори у Кини.