Astrobiology: Alien Life on Europa, Enceladus, & Ganymede — http://t.co/sWK8P26SDG — #Space #NASA pic.twitter.com/bu51XAoeRK
— Quarks to Quasars (@QuarksQuasars) August 30, 2015
Док је истраживање Јупитеровог сателита Европе већ заказано за почетак 2020-их, судбина облетања око Сатурновог месеца Енцелада је неизвеснија, према информацијама портала „Спејс“, иако се научници надају да ће сонда бити лансирана до 2021. године.
William Herschel discovered Enceladus, a moon of Saturn, #otd 1789. (image from @CassiniSaturn, 2008) pic.twitter.com/JsoouzXNuR
— Charles Bergquist (@cbquist) August 28, 2015
Is There Life on Saturn Moon #Enceladus? http://t.co/XXTDxZYDGH pic.twitter.com/1m1sYPkGma
— CosmosUp (@CosmossUp) August 25, 2015
Пројекат НАСА „Налазач живота на Енцеладу“ (ЕЛФ) има за циљ прикупљање узорака из наводно насељивог океана без спуштања на површину тог месеца. На Енцеладу постоје гејзери који избацују комбинацију ледене воде, соли и органских материја које садрже угљеник, а који се налазе испод ледене површине, а од којих Сатурново гравитационо поље формира облаке који се не разграђују у свемиру.
Sampling Enceladus: plumes that could enshrine life http://t.co/048W3YVj3o cc: @elakdawalla @exploreplanets @esa pic.twitter.com/WPtfPjU493
— Massimo (@Rainmaker1973) August 30, 2015
„То су бесплатни узорци“, рекао је о облацима Џонатан Лунин са Универзитета Корнел, који је и главни истраживач на концепту ЕЛФ. „Није неопходно да се спуштамо, бушимо, отапамо или радимо било шта слично“.
Према условима пројекта, ЕЛФ ће бити лансиран уз помоћ ракете-носача Атлас V. Након 9,5 година свемирског путовања, приближиће се Сатурну и пролетети кроз облаке са Енцелада између осам и десет пута, прикупљајући узорке, током периода од три године.
Enceladus lit by the sun on left & #Saturn on right, with ocean jets shooting out below. Wow! http://t.co/X1JMNQYUTz pic.twitter.com/Bw4D1ceH8V
— Corey S. Powell (@coreyspowell) August 27, 2015
Лунин објашњава да ће се узорци проучавати помоћу два спектрометра маса које ЕЛФ носи — један који ће анализирати молекуле из гасовитог облака и други чврсте честице, а научници који раде на тој мисији тестираће резултате да провере вероватноћу живота.
„Позитивни резултати сва три теста били би добар показатељ живота на Енцеладу“, пише у чланку који је тим научника пројекта ЕЛФ објавио и представио на 46. Научној конференцији о Месецу и планетама, одржаној у марту у Тексасу.
Cassini Found 101 Geysers, Water Coming Upward From Enceladus's Underground http://t.co/NvygSrlQzN #space #Tech pic.twitter.com/6chEOQ7o73
— The Tech Journal (@TheTechJournal) August 26, 2015
Цена на коју се процењује овај пројекат је прилично ниска — само 450 милиона долара, не рачунајући операције након лансирања.
ЕЛФ ипак тек треба да претекне десетак других нацрта мисија Свемирског програма НАСА.
„Верујемо да имамо највеће шансе за успех кад је у питању добијање индикатора (ванземаљског) живота од свих мисија у овом тренутку“, рекао је Лунин за портал „Спејс“.