Чешки премијер Бохуслав Соботка каже да Европска унија треба да да заједнички одговор на избегличку кризу али његова земља није солидарна са другим европским земљама. Чешка је пристала да прими недостојно мали број оних које је рат натерао да потраже спас у Европи.
Соботка, који се данас састао са српским премијером Александром Вучићем у Београду, уобичајеним дипломатским жаргоном је изјавио да би Европа требало да буде активнија по том питању.
„Увек смо инсистирали у свим кризама на заједничком договору у оквиру ЕУ. Чешка жели да учествује у дебати како то да се реши, али инсистира да то буде заједничко решење“, рекао је чешки премијер.
Иако је његов заменик Андреј Бабиш прошле недеље изјавио да треба затворити зону Шенгена која омогућава слободно кретање и позвати НАТО да заштити границе ЕУ од уласка избеглица, Соботка је у Палати Србије рекао да „четири земље Вишеградске групе желе да сачувају Шенгенски простор“.
У Вишеградској групи су, поред Чешке и Пољска, и Словачка и Мађарска. Ове земље ће се састати у петак у Прагу како би разговарале о томе шта да раде с избеглицама. Оне се одлучно противе квотама за прихватање миграната које је одредила ЕУ како би се равноправно поделио терет избегличке кризе међу земљама чланицама.
Чешка је пристала да прими 400 избеглица ове, а 1.500 до 2017. године, иако сваког дана границе ЕУ прелази хиљаде људи. Од почетка године је само кроз Србију прошло 115.000 миграната, а у овом тренутку је на њеној територији 7.800 избеглица, рекао је српски премијер.
„У овом тренутку на територији Србије имамо на четири различите тачке 7.800 људи. Трудимо се колико можемо у складу са нашим снагама да помогнемо тим људима, да им помогнемо у доношењу хране, у обезбеђивању најелементарнијих ствари за опстанак“, објаснио је Вучић након састанка са Соботком.
Премијер Србије је рекао да је минималан број тих људи, свега неколико десетина, до сада тражило азил у Србији, наводећи да је од око 3.800 избеглица на централној станици у Бечу свега њих шест тражило да остане у Аустрији, док сви остали иду у Немачку и Скандинавију.
„Видим да је то највећи проблем у целој Централној и Западној Европи. У Србији ми то не доживљавамо на такав начин, јер смо имали 300.000, 400.000 и 500.000 наших српских избеглица са простора бивше Југославије, које су себи направиле куће и нове домове и које су морале да нађу посао и да живе“, објаснио је Вучић.
Поделе унутар ЕУ су све дубље када је реч о одговору на избегличку кризу. Аустријски министар полиције је осудио чешке власти због њихове политике према мигрантима и рекао да би земљама које одбијају да прихвате избеглице могли да буду ускраћени европски фондови солидарности, на шта су чешке власти бурно реаговале.
Немачка канцеларка Ангела Меркел је критиковала понашање земаља Централне Европе, а француски министар спољњих послова Лоран Фабијус је рекао да је одлука Мађарске да постави жичану ограду на граници са Србијом скандалозна. Он је такође оптужио Словачку и Словенију да одбијају да примене заједничке одлуке ЕУ о прихватању избеглица.