Портпарол америчког председника Џош Ернест наводно не зна ништа о плановима кинеског лидера Си Ђинпинга за обележавање тог датума. Амерички званичник није ни чуо за параду, како се испоставило током брифинга за новинаре.
Тао Вензао, стручњак Центра за америчке студије кинеске Академије друштвених наука, за Спутњик каже да је 70. годишњица победе над фашизмом важан датум за све савезнике у овом рату.
„Жеља кинеских власти да се тај датум обележи заједно је сасвим природна. Наравно да је Кина упутила позив и САД. Били смо свесни чињенице да је амерички председник презаузет. Ипак, изјава портпарола је у неком смислу арогантна, али чини ми се да Ернест једноставно није знао шта да каже“, оцењује он.
Барак Обама је игнорисао позив Кине и неће доћи у Пекинг на годишњицу завршетка Другог светског рата, иако су Американци и Кинези били савезници у том рату. Руски аналитичар Александар Воронцов подсећа да се на исти начин Обама оглушио о позив Русије да присуствује паради на Црвеном тргу.
„Одбијање лидера западних земаља да дођу у Русију изазвало је критике чак и унутар западног друштва. Многи сматрају да би актуелне несугласице требало одвојити од прошлости, тим пре што се ради о историјском периоду током којег се одлучивало о судбини света. Али, изгледа да се ситуација понавља — амерички председник и западни партнери не иду у Кину. Међутим, Русија и Кина су заједно обележиле 9. мај. Владимир Путин и Си Ђинпинг ће заједно прославити и 3. септембар. То значи да наше земље имају јединствен поглед на исход Другог светског рата, па се заједно противе и ревидирању историје“, каже Воронцов.