Највећи фаворит за новог предводника лабуриста Џереми Корбин сматра да Велика Британија треба да размотри улогу у НАТО-у и почне озбиљне преговоре са Русијом.
„Када говорим о НАТО-у, јасно је да мора да се поведе озбиљна расправа о стратешкој улози Велике Британије. (…) Као прво, брине ме што НАТО тражи од чланица да издвоје два одсто БДП-а за трошкове одбране. Друго је став Дејвида Камерона, који је изнео на последњем самиту НАТО-а, да се (ова организација) прошири на читав низ придружених чланица, које би све, сходно повељи НАТО-а, могле да нас увуку у бројне сукобе. Свету је потребно да се војне тензије смање, а не да се повећају“.
Корбин, који важи за пробуђену наду британске левице, указао је на опасност од ширења НАТО-а на земље источне и централне Европе и упозорио на несмотрено хитање у нови хладни рат.
„Проблем је претерано и опсесивно ширење НАТО-а од 1990. НАТО је основан 1948. као хладноратовска машина. Године 1990. завршен је Хладни рат, расформиран је Варшавски пакт, а НАТО није угашен већ је наставио. Од онда покушава да се шири, а 2006. године је потпуно изменио повељу и себи доделио глобалну улогу, што значи да можемо да будемо укључени у сукобе свуда у свету. Морамо да се залажемо за реалистичнији поглед на улогу НАТО-а и поставимо питање зашто и где покушава да се прошири и због чега“.
Британски посланик је јасан и у осуди британске владе када је реч о начину на који се односи према избегличкој кризи која сваким даном поприма све веће размере. Он сматра да Велика Британија не сме да окреће леђа избеглицама које беже од ратова у Европу.
„Немачка прима 200.000 избеглица, а ми смо прихватили само мали део — 20.000 прошле године. Не знам колико би требало да их примимо, али то мора да буде значајан број. Нарочито земље са југа Европе прихватају значајан број избеглица, а не добијају довољно подршке“.
Британска влада одбија да прихвати избеглице са Медитерана. Лондон је пристао да прими неколико стотина избеглица из Сирије, иако су милиони људи у овој земљи остали без крова над главом. Корбин указује до чега долази када се европске владе понашају као да их се ова људска драма не тиче.
„Имамо страшне сцене у Мађарској, где хиљаде избеглица покушава да уђе у воз, а то им није дозвољено. Мађарске власти су рекле да ће бити одгурнуте према граници са Србијом. То је срамна ситуација, очајне људе гурају тамо-вамо. Британска влада мора да реагује“.
Лабуристи бирају новог лидера 12. септембра, након што је Ед Милибанд поднео оставку после дебакла партије на парламентарним изборима у мају. Истраживања, али и све већи број симпатизера, указују на то да ће победу однети Корбин, симбол старих лабуриста пре него што је на чело ове партије дошао Тони Блер.