Документ који је данас званично објављен већ је доступан на сајту Федералног регистра. За документ је одговоран Стејт департмент, а позива се на Закон о неширењу нуклеарног оружја. Њиме су предвиђене казне за иностране компаније и приватна лица која врше испоруке Ирану, Сирији и Северној Кореји, и која набављају робу и технологије и пружају услуге које потпадају под вишеструке контролне спискове.
„Ради се о закону и различитим подзаконским актима, као и разгранатом систему директивних докумената, који ограничавају сарадњу америчких компанија са иностраним предузећима ако та сарадња представља опасност за националну безбедност САД. Зато се под ударом овог закона и сличних законских аката налазе оне државе према којима САД има одређене спољнополитичке захтеве“, рекао је Александр Шатилов, декан Факултета социологије и политикологије на Финансијском универзитету Владе РФ.
На списку предузећа која су се нашла на удару нових санкција су многе руске нафтне и гасне компаније. Тиме се највише утиче на основне извозне ставке Русије. САД такође покушавају да утицај ових санкција некако прошире и на друге државе које пословно сарађују са Русијом, на пример Турску и Уједињене Арапске Емирате.
„Чини ми се да је Америка сав свој ресурс санкција већ исцрпела. Психолошки неће бити додатних удара јер се ми већ дуго налазимо под санкцијама и мање-више никакву разлику тим поводом не осећамо. Што се тиче конкретних пројеката, мислим да ипак може бити одређених проблема. Наиме, Русија тактички сарађује са европским партнерима и америчким компанијама. С друге стране, и ако дође до неких проблема, они неће бити непремостиви. Много је, у том смислу, лошије оно што САД раде против Русије на светским тржиштима нафте. То је, чини ми се, много проблематичније од санкција које се у овом случају уводе против одређених предузећа“, закључио је Шатилов.