Понор у руском региону Перм, који је налик метеорском кратеру, шири се од када се појавио, о чему сведоче и фотографије које локално становништво поставља на друштвене мреже.
Понор у близини града Соликамска датира од новембра прошле године, када су његове димензије биле око 20 са 30 метара. У временском периоду од девет месеци, до краја августа, кратер се проширио на запањујућих 122 са 125 метара, известило је „Сибирско време“ у среду.
Sinkhole near potash mine in Solikamsk has grown to 400ft, is slowly eating up the whole town https://t.co/DaBSVRz48X pic.twitter.com/9EuEEgNvSi
— Alec Luhn (@ASLuhn) September 2, 2015
Чини се да понор не показује знаке успоравања „апетита“, и како пропада тло, тако почиње да усисава оближње куће. Процењује се да је дубок око 75 метара, и већ може да се види из свемира.
Понор се налази у близини једног од рудника у Соликамску, који је претрпео подземне поплаве у новембру прошле године, у време када се ова рупа и појавила.
The sinkhole Solikamsk (Russia) is getting bigger. Here is comparison Nov 2014 vs Aug 2015 via codeandcommand.c… pic.twitter.com/In0QC0gMt3
— CodeAndCommand (@CodeAndCommand) September 2, 2015
Међутим, компанија у чијем власништву је рудник, за стварање понора окривила је поплаве из 1995. године изазване земљотресом, и обећала је власницима уништених кућа неки облик компензације. У међувремену, они су такође обуставили операције у руднику.
„Предузеће ’Уралкалиј‘ наставља са пословима отклањања последица несреће и минимализовања потенцијалних негативних утицаја понора“, пише у саопштењу компаније, наводи „Сибирско време“.
„Компанија наставља са пуњењем сланом водом, ради на јачању мостова између експлоатационих поља Соликамск 1 и Соликамск 2, као и на прикључивању канала за ношење воде. ’Уралкалиј‘ такође спроводи хидрауличко пуњење старих рудника у циљу смањења деформација стенске масе“, преноси лист део саопштења.
Solikamsk. #Uralkali pic.twitter.com/CbhJAadnLT
— Russian Market (@russian_market) September 3, 2015
Порекло кратера се разликује од природног феномена какви су кратери у северним регионима Сибира, који су недавно запањили научнике. Они су открили да су ти кратери повезани са процесом топљења земљишта које садржи бензинске хидрате, што доводи до подземне експлозије.