„Извукли смо поуке из наше блиске прошлости. Допустили смо грешке, сарађујући са Агенцијом за националну безбедност (НСА) Сједињених Америчких Држава у Бад Ајблингу (град у Баварској, где се налази станица за шпијунирање БНД-а). Између 2005. и 2013. године нисмо пажљиво проверавали селекторске спискове, тј. спискове захтева НСА. Сада се то променило“, изјавио је Шиндлер, додавши да се то „сада пажљиво и систематски проверава“.
„Многе оптужбе (на адресу БНД) апсолутно су преувеличане. Оптужба да је БНД издала америчке интересе била је веома озбиљна и неправедна. Она је увредила многе службенике“, изјавио је Шиндлер.
Према речима БНД, у питањима заједничке борбе са међународним тероризмом, сарадња са америчким колегама наставља да има одлучујући значај.
„Не може се без информација Американаца. Њихове специјалне службе су најпродуктивније“, рекао је Шиндлер.
Учешће специјалног представника у истрази делатности америчке обавештајне службе на територији Немачке Шиндлер је назвао „добрим начином да се разјасне чињенице“.
„БНД би желео да буде отворенији тамо где је то могуће. Верујем да се може увезати транспарентност и поштовање државне тајне“, рекао је шеф БНД, додавши да је пример такве отворености била одлука да се дозволи више од 6.500 сарадника Федералне обавештајне службе Немачке да одбију кодна имена и отворено наводе БНД као радно место.