Више од 4.500 избеглица се налази на острву Кос, које је раније било поприште сукоба избеглица и грчке полиције.
Портпаролка УНХЦР-а Мелиса Флеминг рекла је да сваки дан у Грчку долази неколико хиљада нових избеглица, али да је ипак током викенда, након скока тог броја, забележено смањење.
Како је рекла, у Македонију је стигао рекордан број од 7.000 избеглица.
Флемингова је рекла да Европа мора да понуди загарантовано пресељење сиријских избеглица, које у рекордном броју беже у Македонију и Грчку због несрећних околности у њиховој земљи и земљама у региону.
Портпаролка УНХЦР-а рекла је на брифингу у Женеви да су разговори о том питању хитно потребни у Европи, јер је „очигледно да не постоји немачко решење за европски проблем“.
Она је поздравила одвојене понуде Британије и Француске да преузму сиријске избеглице, али је додала да се морају отворити прихватилишта и у неким другим земљама, укључујући Мађарску и Грчку.
„Она могу да раде, само ако постоји систем загарантованог пресељења, у којем ће европске земље пристати да преузму одређен број избеглица. Верујемо да би у европске земље требало преселити 200.000 избеглица“, казала је она.
Мигранти на Лезбосу — ситуација на ивици експлозије
На Лезбосу су синоћ избили нови сукоби између грчке полиције и избеглица, где је ситуација „на ивици експлозије“.
На десетине припадника Обалске страже и интервентне полиције пендрецима се „борило“ са око 2.500 избеглица пошто је маса похрлила према броду за Атину.
„Овде сам осам–девет дана. О мој Боже, не могу ни да се сетим. Неки људи су овде већ 14–15 дана. Власти (Грчке) није брига“, рекао је Аледин, сиријски избеглица који се упутио код брата у Немачку, преноси агенција АФП.
Лезбос је острво од око 85.000 становника, које се тешко носи са таласом избеглица који стижу са суседне турске обале.
Влада Грчке и агенција Уједињених нација за избеглице допремили су додатно особље и бродове да се „носе“ са око 20.000 „заглављених избеглица“ на Лезбосу, пошто на том острву има три пута више избеглица него што оно може да прими и због чега је Грчка затражила помоћ Европске уније.
Прихватни центар за избеглице формиран је на напуштеном фудбалском терену како би избеглице са острва лакше стигле до Атине, додаје Би-Би-Си.
Ситуација на грчком острву је „на ивици експлозије“ због доласка више од 15.000, углавном сиријских избеглица, изјавио је синоћ грчки министар за миграције Јанис Музалас.
Музалас је за радио-станицу „Вима“ рекао да ће чамци, којима се избеглице пребацују на континентални део Грчке, ускоро почети да користе и другу луку како би притисак на становнике острва био смањен.
„У Митилени се тренутно налази између 15.000 и 17.000 избеглица и то су званични подаци наших служби“, изјавио је Музалас, упозоривши да је ситуација на острву „на ивици експлозије“.
Музалас је државној ТВ станици ЕРТ1 рекао да су обезбеђени додатни трајекти и да ће неки бродови бити коришћени као прихватни центри, те да је план да се 12.000 избеглица измести са острва у наредних пет дана.