Фамозни снимак лидера социјалиста Ивице Дачића са Родољубом Радуловићем, званим Миша Банана, опет је испливао у јавност. Овога пута преко портала „Крик“, чији је главни уредник Стеван Дојчиновић, истраживачки новинар који је објавио неколико књига о познатима из српског подземља, али и човек који је враћен са московског аеродрома јер није имао уредне папире.
Ово, иначе, није први пут да је овај снимак угледао светлост дана. Ивица Дачић оптужио је бившег лидера демократа и председника Србије Бориса Тадића да је одговоран „репризу“ овог снимка, што је он демантовао рекавши да је „снимак одраз сукоба у владајућој коалицији“.
Ако се остави по страни начин на који је овај материјал доспео у јавност, отвара се ново питање: Да ли ово може да се одрази на рејтинг социјалиста? И хоће ли поред постојећих ријалитија којима је Србија затрпана са телевизијских екрана ово бити нови, политички ријалити, са циљем да дискриминише Ивицу Дачића, и то само два дана пошто су истраживања показала да СПС ужива подршку од 10 одсто међу грађанима? Ништа мање није важно ни то да ли управо ово може да буде окидач за ванредне парламентарне изборе?
Саговорници Спутњика сагласни су да ово може да буде „гориво“ за ванредне изборе.
Политички аналитичар доктор Дејан Вук Станковић каже да за њега није кључно питање зашто су се снимци поново појавили већ — шта је на том снимку, односно шта је потенцијална тема разговора у то време министра унутрашњих послова (Ивице Дачића) и човека који је контроверзни бизнисмен, односно особа која је на званичним српским и Интерполовим потерницама.
„Важније је питање како је Дачић доспео у друштво људи који су са оне стране закона, или за које се основано тврди да су с оне стране закона. То свакако може да штети рејтингу Социјалистичке партије Србије, јер ова тема постаје доминантна у нашој јавности и није добро за лидера политичке странке која промовише социјалну правду и национално достојанство да се појављује у друштву особа које су на потерницама Србије и Интерпола“, сматра Станковић.
Он наглашава да је ово једна од оних политичка афера која мора да се разјасни што пре, јер већ сада утичу на политички живот у Србији.
„Ово отвара питање да ли Дачић и даље има ту врсту кредибилитета да буде део владајуће коалиције, каже он, додајући да сâм снимак није повод, али може да буде окидач, уколико се сазна садржина разговора, за ванредне парламентарне изборе.
„Мислим да би евентуално неки епилог те афере или сазнање поводом те афере могао да буде разлог за расписивање избора. Верујем да је овде пре у игри то да постоји неко сазнање око овог случаја, који би најпре био окидач за политичку конфронтацију социјалиста и напредњака, што би довело до раскида коалиције“, објашњава др Станковић.
Уредник портала „Нова српска политичка мисао“ Ђорђе Вукадиновић каже да појава и овако масовно ширење снимака Ивице Дачића у разговором са Мишом Бананом и подгревања те афере има више димензија, а међу њима је, како сматра, нека врста медијског одговора на афирмативно писање о, наводи он, доста успешној реконструкцији унутар СПС-а, али и део изборне кампање, односно увод у ванредне парламентарне изборе. Он подсећа да је СПС неколико дана био у жижи медија, и то позитивној, а појављивање овог снимка види као неку врсту „одмазде“ због тога.
„Освежење овог снимка не може да буде случајно. Може се тумачити као нека врста политичког притиска на СПС и Дачића. Рејтинг СПС је доста стабилан, са тенденцијом благог раста, тако да је негде вероватно закључено да СПС са својим партнерима може да има и двоцифрен резултат на неким будућим изборима, наводи Вукадиновић.
Он додаје да је комбинација та два фактора сигурна најава прљаве изборне кампање. Он не искључује и да у свему може да буде и неког трећег, спољног фактора, што због историјата странке, што због његових садашњих ставова и позиција.
„Када је реч о унутрашњем политичком аспектима, дилеме готово да и нема. Сви путеви воде вероватно ка врху владајуће странке, поготову због овако масовног ширења овог снимка који је стар две и по године и који није ни први пут када је емитован имао некаквог већег одјека“, сматра Вукадиновић.
Вукадиновић верује да би у нормалним околностима и нормалној земљи ово имало за последицу свргавање Дачића и његове странке са политичке сцене. Међутим, како каже, ако пре две године, када је снимак први пут лансиран у јавност, није било последица, лако се може десити да их не буде ни сада. То ће, како наводи, зависити од потеза које Дачић буде вукао.
С друге стране, он нема сумњу да би овако нешто могло да буде окидач за ванредне парламентарне изборе.
„То је један од могућих разлога и мотива за подгревање ове афере. Јер без обзира на то што влада има већину, и без Дачића овај случај би могао бити искоришћен да се иде на биралишта и да грађани кажу шта мисле. Тако да је ово згодан повод, ако не разлог, за ванредне изборе, а мислим и да смо сада после ових догађаја ближи ванредним изборима него што смо то били пре неколико дана“, напомиње Вукадиновић.