Све очи су упрте у председнике Русије и Америке и увелико се полемише о томе да ли ће се Путин и Обама срести и руковати током Генералне скупштине УН.
Судећи по сигналима из Вашингтона, тамо се сада води озбиљна дискусија између противника и присталица тог сусрета. Против овог састанка иступају Обамини саветници и противници Русије, који сматрају да би се то схватило као израз слабости.
Да ли ће до сусрета заиста доћи нико поуздано не може да каже, али стручњаци уверавају да би лидери двеју светских сила ипак требало да се састану и један другом пруже руку. Овај сусрет је, оцењују они, потребнији одлазећем Обами, него Путину.
Члан Комитета Државне думе за послове ЗНД, евроазијске интеграције и везе са сународницима Василиј Лихачов изразио је наду да ће до сусрета доћи.
„Можда чак и на маргинама Генералне скупштине. Уколико Обама мисли о својој политичкој будућности, њему је потребан сусрет са Путином“, сматра он.
Ипак, према мишљењу професора политичких наука Дмитрија Поликанова, тај сусрет неће донети никаква конструктивна решења, јер Обама одлази са председничког места, на њега се више не рачуна и неће имати утицаја на будућу политику.
„Не мислим да сусрет Путина и Обаме има неки значај за Руску Федерацију и Владимира Владимировича лично. Сигуран сам да наш председник не гаји илузије да се тим сусретом може нешто променити, али је ипак пружио руку сарадње, јер је позиција Русије одувек била пријатељска, а Русија никада није спроводила агресивну политику, како то покушавају да представе на Западу“, каже члан Комитета Државне думе за информациону политику, информационе технологије и комуникације Алексеј Казаков.
Академик Руске академије друштвених наука и председник Америчког универзитета у Москви Едуард Лозански искључује могућност сусрета Путина и Обаме у Њујорку.
„За Обаму би тај сусрет био важан, јер он завршава свој председнички мандат и то не баш на високом нивоу. Он је дошао у Белу кућу, добио је Нобелову награду јер је обећао да ће прекинути рат, а не само што га није прекинуо већ се број ратова и увећао… Мислим да би за Обаму било добро да искористи такву шансу, да прими ту испружену руку и поразговара о томе како свој мандат да заврши достојанствено. С друге стране, Обама се плаши, јер они који на Русију гледају као на непријатеља сматраће то изразом слабости. Ипак, уколико се Обама одлучи на тај сусрет, он ће се показати као снажан лидер и отићи ће у историју са главом подигнутом високо, а ако га буде избегао — показаће се да је дефинитивно слаб лидер, који је одвео Америку у ћорсокак“, закључио је Лозански.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је да није било предлога да се организује сусрет двају лидера, а да Вашингтон за сада није покренуо такву иницијативу.
„Наравно, гледа се колико се поклапају радне обавезе двојице председника. Ако дође до такве иницијативе, онда ће она бити конкретније размотрена. За сада сусрет није на дневном реду“, рекао је Песков.
Седамдесета седница Генералне скупштине Уједињених нација биће отворена у седишту Уједињених нација у Њујорку 15. септембра. Планирано је да у оквиру Скупштине од 25. до 27. септембра буде одржан посебан самит на којем ће бити усвојена резолуција о плану развоја Уједињених нација након 2015. године. Скупштина ће бити завршена 6. октобра.