Снимак, који је тајно направио аустријски волонтер који је јуче обишао камп у месту Реске, показује како се око 150 људи свим снагама отима о кесе са сендвичима које им мађарски полицајци, са шлемовима и хигијенским маскама, бацају у ограђен простор у пространом холу, преноси АФП.
Портпарол мађарске владе Золтан Ковач каже да је на снимику приказан центар где људи проведу само пар сати "у најбољем случају", али где могу да остану до два дана према процедури коју је одобрила ЕУ.
"Видим полицајце који врше своју дужност месецима, покушавајући да се брину о 23.000 миграната који непрестано пристижу из дана у дан и који нимало не сарађују. Видим како покушавају да одрже ред међу онима који нису способни да стану у ред за храну", истиче Ковач.
Снимак показује како се око 150 људи свим снагама отима о кесе са сандвичима које им мађарски полицајци, са шлемовима и хигијенским маскама, бацају у ограђен простор у пространом холу, наводи АФП.
У хаотичној маси су се нашле и жене и деца, док су гладни људи избезумљено покушавали да се дочепају хлеба који лети кроз ваздух.
Многи који су били предалеко у гомили да би дошли до хране попели су се на ограду, машући и вичући како би скренули пажњу полицајцима.
„Као да хране животиње у обору. Гвантанамо у Европи“, каже Аустријанац Александер Шприцендорфер који је касно синоћ на Јутјубу објавио снимак који је направила његова супруга Михаела, а који се брзо раширио на друштвеним мрежама и јутрос је имао више од 20.000 прегледа.
Гвантанамо је озлоглашени затвор, где су САД, према оптужбама, мучиле затворенике, подсећа француска агенција.
Шприцендорфен, који је иначе члан бечког Градског већа из редова аустријске Зелене странке, рекао је да је у камп у месту Роске дошао да донесе храну, одећу и лекове како би помогао хиљадама избеглица који надиру преко границе.
Како је објаснио, док је разговарао са волонтером из Црвеног крста, његова супруга је посматрала сцену „храњења“ и одлучила да то сними.
Високи комесаријат УН за избеглице (УНХЦР) критиковао је почетком недеље сурове услове у кампу у месту Реске, док тврдокорни став Мађарске у погледу миграната љути друге земље-чланице ЕУ, наводи „Франс прес“.