Упитан шта ће бити са тим мигрантима, Вулин је рекао да то више неће бити одговорност Србије.
„То више није наша одговорност, они су на територији Мађарске и очекујемо од мађарске државе да се према њима понаша како доликује“, рекао је Вулин.
Раније вечерас државни секретар у Министарству рада, запошљавања, борачких и социјалних питања Ненад Иванишевић је такође рекао да Србија неће прихватити избеглице које Мађарска буде хтела да врати назад, по цену да и Србија распореди своју војску на граници.
Он је пред почетак скупа посвећеног људским правима избеглица рекао новинарима у Суботици да ће Србија примати назад људе на које се односи реадмисија, али да се то не односи на највећи део избеглица који је илегално прешао из Србије у Мађарску.
„Ми никог нећемо да примимо. Зна се шта је реадмисија. И по реадмисији ћемо људе примати. Сви људи који су прешли у Мађарску, нећемо их примити, по цену да и Србија постави војску на граници. Нећемо прихватити тај број избеглица који Мађарска враћа. И то јесте наш став од данас и то треба сви да знају", рекао је Иванишевић.
Он је прецизирао да споразум о реадмисији јасно прецизира како се по Међународном праву врши реадмисија.
„Врши се уз утврђивање земље порекла и, пре свега, земље држављанства. Дакле, уколико желе да враћају људе — мораће да их врате у Грчку. То је прва земља уласка у Европску унију", додао је он.
Упитан како ће Србија спречити повратак избеглица, Иванишевић је рекао да ће држава „ако буде требало предузети све оно што може да предузме".
У Мађарској од поноћи ступа на снагу строжи закон о државној граници који, између осталог, Србију третира као земљу сигурног порекла и омогућава враћање избеглица.