Хрватска је затворила све граничне прелаза ка Србији нешто после поноћи, јављају репортери Спутњика.
Мигранти и даље покушавају да кроз кукурузна поља пронађу алтернативне, нелегалне пролазе за улазак на територију Хрватске.
У Товарник и даље пристижу избеглице са Блиског истока. Око пола седам на гранични прелаз пристигло је пет аутобуса из Прешева.
Процењује се да се у Товарнику тренутно налази око 500 избеглица, а очекује се да ће током ноћи стићи још аутобуса са мигрантима. Највише избеглица долази из Ирака, који су кренули пут Европе пре недељу дана.
Наши извештачи забележили су да избеглице у Товарник довозе и београдски таксисти.
Избеглице покушавају да уђу у Хрватску преко илегалног граничног прелаза који се налази у близини Товарника. До њега долазе из правца Шида.
Репортер Спутњика потврђује да се у овом тренутку на том прелазу налази око 200 миграната.
Полиција је формирала кордон и засад нема инцидената.
Спутњик сазнаје да је у протекла два дана у Хрватску пристигло око 10.000 избеглица.
Словенија враћа избеглице Хрватској
Словеначка полиција на железничкој станици у Добови, месту на граници са Хрватском, у неколико вагона држи око 150 избеглица који су стигли возом из Загреба.
Како наводе, они не поседују потребне документе за улазак у Словенију.
Према речима шефа одељења за државну границу и странце полицијске управе Ново Место Антон Штубљар, у току су разговори са хрватском страном о повратку 150 избеглица у Хрватску, објавила је агенција СТА.
Поред тога, Словеначке железнице су вечерас, у складу са договором између словеначке и хрватске полиције, обуставиле путнички саобраћај преко граничног прелаза Добова.
Китаровићева затражила виши степен приправности војске
Председница Републике Хрватске Колинда Грабар Китаровић разговарала је због избегличке кризе с начелником Генералштаба, генералом Драгом Ловрићем. Она је затражила виши степен приправности војске и спремност да реагује, ако буде потребно, у заштити државне границе од илегалних миграната, јавља Хина.
Председница је од начелника Генералштаба затражила будно праћење ситуације и пуну спремност војске да реагује како би, у случају потребе, заштитила државну границу од илегалних миграната, речено је Хини.
Потпредседник Владе Хрватске и министар унутрашњих послова Ранко Остојић рекао је раније током вечери да ће Хрватска затворити границу ако поновно у једном дану на њу пристигне готово 8.000 избеглица.
„Нема потребе да долазите, нити је Хрватска заинтересирана да буде место на којем ћете покушати да тражите исту заштиту коју можете имати и у оним земљама у којима сте већ“, поручио је Ранко Остојић избеглицама које су тренутно у Грчкој, Македонији и Србији и намеравају преко Хрватске да дођу до западноевропских држава.
Потврдио је да је словеначка граница затворена за избеглице, а транзитни коридори не постоје.
Вулин упозорио Хрватску да не затвара границу
Министар Александар Вулин упозорио је вечерас Хрватску да не затвара границу и међународне путеве, наводећи да ће Србија у том случају затражити заштиту пред међународним судовима.
„Желимо да упозоримо Хрватску и сваку другу земљу да не долази у обзир затварање међународних путева и да ћемо заштиту својих економских и сваких других интереса затражити пред међународним судовима“, рекао је Вулин.
Током дана два инцидента
Током дана дошло је до два мања инцидента, јер воз који су очекивали на железничкој станици није стигао, све до вечерас.
До првог инцидента је дошло када је група од 250 избеглица покушала пругом да наставу пут ка Загребу, али их је полиција после око 70 метара, без употребе силе, вратила назад.
До другог инцидента, у коме полиција такође није употребљавала силу, дошло је када су избеглице са простора Железничке станице, нестрпљиви јер воз који су од раног јутра очекивали није стигао, покушали да дођу до око 400 метара удаљеног паркинга испред силоса, где се паркирају аутобуси.
Они су одгурали металну ограду и полицију и наставили ка паркингу код силоса.
На железничкој станици вечерас је мирно, полиција дежура превентивно испред металне ограде коју с времена на време отвара како би пропустила део људи који жели да оде ка паркингу.
Избеглице, углавном из Сирије, рекле су да не желе да остану у Хрватској, већ да су им циљ друге земље ЕУ, поготово Немачка и скандинавске државе, и да зато желе што брже да напусте Хрватску.
Највећи проблем је немогућност споразумевања, јер је велики број жена, мушкараца и деце, а ту се налазе само два преводиоца, што ствара додатну напетост.
Део избеглица са паркинга поред Силоса кренуо је и кроз оближња кукурузна поља ка центру Товарника и покушава да у самостално да нађе неки превоз ка Загребу.
Дешавања у Товарнику прате и бројне телевизијске екипе, према којима су и активисти Црвеног крста и припадници полиције веома предусретљиви.
Migrants burst through barricades in Tovarnik, Croatia, where riot police have been deployed https://t.co/B0nt2UAgoG
— Sky News (@SkyNews) September 17, 2015
Протест избеглица: Нећемо да останемо у Хрватској
Око 500 избеглица, које су данас смештене у хотел „Порин“ у загребачком насељу Дугаве, почело је протесте јер не желе да остану у Хрватској.
У једном тренутку из хотела је истрчао један азилант наг до појаса вичући „Све ћу да вас побијем!“ и бацио камен према новинарима.
Камен је погодио сниматеље Мреже ТВ и ХТВ-а. Азилант је савладан, а интервентни полицајци одвели су га у хотел.
Избеглице које су стигле у хотел „Порин“ новинарима поручују да желе да оду, јер су непожељни. Они бацају намештај, кревете и металне конструкције кроз прозор и вичу: „Слобода, слобода“.
Такође бацају ролне тоалет папира и шаљу јасне поруке да свој пут намеравају да наставе и да у Хрватској не желе да остану, а спомињу и немачку канцеларку Ангелу Меркел.
Радници хотела су новинарима хрватског портала „Индекс“ рекли да се избеглице понашају изразито непријатно.
Прве избеглице су јутрос почеле да пристижу у прихватилиште за тражитеље азила.
Азиланти који су у Дугавама смештени већ неко време приморани су да потраже смештај на некој другој локацији.
Група легитимисаних и приступачних Сиријаца казала је новинарима да путује већ три седмице и да не жели да се задржава у Хрватској, јер је њен циљ првенствено Италија или Немачка.
Део избеглица који је легитимисан пуштен је из хотела „Порин“, а интервентне полиције у Дугавама је све више.
Како сазнаје „Индекс“, део грађана је одлучио да помогне избеглицама и да их приватним возилима превезе ка Словенији.
Азиланти који су из Загреба упућени у Кутину због доласка избеглица негодују због настале ситуације и питају се какав је то закон који их прво прихвата, а затим тера. У Дугавама су се, кажу, потпуно интегрисали, а за одлазак немају довољно новца. Месечно добијају тек око 1.000 куна.
Азиланти наглашавају како је погрешно мишљење да већина избеглица долази из Сирије. Највећи део њих пристиже из Марока, Алжира, Авганистана и околних земаља.
Словенија: Већина избеглица треба да остане у Хрватској
Словенија очекује да ће Хрватска „поштовати обавезе које има као чланица Европске уније“, што значи да „већина избеглица треба тамо да остане“, изјавио је државни секретар Министарства унутрашњих послова Словеније Боштјан Шефиц.
Они који не испуњавају услове за азил биће враћени у Хрватску у року од 48 сати, док ће други бити смештени у прихватне центре, рекао је Шефиц у Брежицама, где је планирано подизање једног од шест центара дуж границе, где ће избеглице бити провераване, пренела је СТА.
Очекује се да би подручје Брежица могло да буде један од путева за избеглице, узимајући у обзир близину главног ауто-пута између Словеније и Хрватске, као и главну железничку везу.