Представници опозиционих странака у Црној Гори уверени су, међутим, да је референдум једини легитимни начин за одлуку о уласку њихове земље у Алијансу.
Две трећине грађана Црне Горе сматра да је улазак у НАТО питање за референдум. Чак и међу онима који би радо видели Црну Гору у окриљу западног војног савеза (око 35 одсто грађана), велика већина сматра да је референдум једини легитиман начин одлучивања о овако важном питању. Црногорски државни врх као да се труди да ово питање пречује, а опозиција страхује да би чак и уз референдум воља црногорског народа била изиграна.
„НАТО је озбиљна организација, те не верујем да би тај савез и сам желео да се нађе у неозбиљној ситуацији — да земља с једном владом улази, а с другом излази из њега“, каже за Спутњик лидер Нове српске демократије Андрија Мандић.
„Свака промена постојећег стања — да Црна Гора није у НАТО-у — може да се изврши једино уз помоћ референдума, јер ако би се евентуално та одлука донела у парламенту, онда би се са сваком променом владе мењала и та одлука. У Црној Гори је више од две трећине грађана против НАТО-а, тако да је важно да се констатује та воља“, сматра Мандић.
Он је, међутим, уверен да ће актуелна црногорска власт учинити све да избегне референдум и да се одлука о ступању Црне Горе у НАТО усвоји у парламенту.
И Владислав Дајковић из Покрета за неутралност Црне Горе, који се залаже за одржавање референдума, сматра да је такво изјашњавање грађана у овом моменту немогуће спровести.
„Ми се залажемо за референдум, али не у оваквим условима. Залажемо се за референдум у фер, слободним и демократским условима, али мислимо да је такав референдум немогуће спровести док год је на власти Демократска партија социјалиста Мила Ђукановића. Сумњамо да би тај референдум био регуларан, мислимо да би био покраден као и сви изборни циклуси у последњих 26 година“, каже Дајковић.
Он сматра да је резолуција коју је усвојио црногорски парламент излишна.
„После резолуције питање референдума би било сувишно зато што не знам шта су хтели да постигну овом резолуцијом иако позив НАТО-а није стигао. Дакле, ако стигне позив од НАТО-а поново ће морати да усвајају резолуцију, односно поново да изгласавају оно што су синоћ изгласали“, наводи Дајковић.
И његов партијски колега Марко Милачић сматра да је референдум једини легитимни начин да Црна Гора одлучи хоће ли или неће да ступи у НАТО, али се прибојава да актуелна црногорска власт намерава да га избегне и да припрема грађане за одлучивање у скупштини.
„То би било скандалозно оглушења о вољу грађана, будући да је двотрећинска већина не само против НАТО интеграција него се залаже и за изјашњавање о том питању на референдуму“, упозорава Милачић.
Милачић подсећа да, према истраживањима, свега 35 одсто грађана подржава улазак Црне Горе у НАТО, док је 51 одсто апсолутно против интеграције у тај савез. Чак 82 одсто Црногораца сматра да је референдум о том питању обавезан, показују истраживања.
„Без обзира на овако велики проценат противника НАТО-а, опет постоји бојазан да би се на таквом неком њиховом референдуму могла десити нека озбиљна превара воље грађана“, упозорава Милачић.