Документ је припремио специјални извештач за питања о негативном утицају једностраних принудних мера на остварење људских права Идрис Џазаири. То је први у серији годишњих извештаја о овој теми, представљен на Савету о правима човека који се одржава у Женеви од 14. септембра до 2. октобра.
У извештају Џазири подсећа да је признати принцип међународног права да „чак и економске мере које нису забрањене постају противправне ако приморавају било коју државу да делује по сопственом нахођењу у било којој области у којој на то има право“. Према мишљењу специјалног извештача, то се у пуној мери односи на примену једностраних санкција од којих у свету страда више од два милиона људи.
„Једностране принудне мере поново су почеле да се примењују против земаља у развоју, а затим је уследила ескалација изазвана, пре свега, напетошћу између Запада и Руске Федерације у вези са ситуацијом на Криму и у источној Украјини“, рекао је Џазири.
Специјални извештач је уочио тенденцију коришћења такозваних „паметних“ санкција које су усмерене на конкретне области на територији циљаних земаља, на неке конкретне видове делатности, на трговину конкретним категоријама робе или одвојених лица.
Он је међународну заједницу позвао да одустане од једностраних санкција као инструмента спољне политике.