Конкретно, начин на који је Би-Би-Си извештавао о прошлогодишњем референдуму у Шкотској био је далеко од поштеног и непристрасног.
„Би-Би-Си је био гласноговорник пропаганде торијевске владе“, рекао је Самонд за РТ.
Оваква пристрасност Би-Би-Сија играла је значајну улогу у резултатима референдума о независности Шкотске прошле године, рекао је Самонд, истакавши да је шкотски народ био обманут кампањом ширења страха коју је спровео Би-Би-Си.
Самонд је такође критиковао и британског премијера Дејвида Камерона због неспособности да реагује у ситуацији мигрантске кризе у Европи. Он је рекао да Камерон не помаже да се ова криза реши.
„Постоји једна земља у Европи која се са овом кризом бори горе од Дејвида Камерона, а то је Мађарска. Мислим да треба да их буде срамота. Ипак, Дејвид Камерон не помаже. Моја бака је говорила — ако не можеш да помогнеш, немој да одмажеш, а Камерон нити помаже колегама нити им пружа подршку“, рекао је Самонд.
Шкотски политичар је навео да Дејвид Камерон не реагује у ситуацији када људска бића пате на европском континенту.
Самонд, који је био премијер Шкотске, поднео је оставку на место лидера Шкотске националне партије након неуспешног референдума прошле године.
Шкотски референдум о независности одржан је 18. септембра, када се 55,3 одсто гласача изјаснило против независности, што је резултирало останком Шкотске у оквиру Велике Британије. Од 84,59 процената грађана Шкотске који су изашли на референдум, 44,7 процената гласача било је за независност.