Такву могућност су најавили представници концерна „Радио–електронске технологије“. Након усавршавања летелица би могла да конкурише најбољим америчким дроновима, попут ЕмКју–9 „рипер“.
Војни аналитичар, пуковник у пензији Виктор Литовкин, каже да је Јак 130 „универзални авион“, јер омогућава обуку преузимањем карактеристика лета авиона „Сухој“ и „МиГ“, али и страних модела попут Ф-16, Ф-18 или „Рафал“ — све зависи од врсте софтвера.
Са друге стране, наглашава Литовкин, Јак 130 може да се опреми бомбама и ракетама и користи као ловац.
Јак 130 има још предности. Рецимо, може да узлеће у планинским срединама и да обавља задатке заједно са вишенаменским борбеним авионима попут Су-30.
Аналитичар сматра да концерн „Радио–електронске технологије“ има капацитете да направи јединствену летелицу, али он није сигуран да ће Јак 130 моћи да конкурише америчким дроновима, барем не одмах.
„Велико је питање може ли се од Јак 130 направити летелица која би функционисала 24 сата нон-стоп и то без додатног пуњења горивом. Ипак, верујем руским инжењерима и додајем да је циљ ове најаве да охрабри руску Владу да издвоји новац за додатна истраживања“, каже Литовкин.
Иначе, Јак 130 тренутно користе алжирска и белоруска војска. Ове авионе су наручили Бангладеш, Вијетнам и Сирија, а велико интересовање за куповину изразио је и Иран.