Путин је том приликом изјавио да ће ова џамија постати најважнији духовни центар за све муслимане који живе у Русији.
Површина новоотворене џамије повећана је 20 пута и сада износи 19.000 квадратних метара, што значи да на заједничку молитву може да прими око 10.000 људи, чинећи је највећом муслиманском светињом у Европи.
Церемонија отварања одржана је дан уочи празника Курбан-Бајрам и то након десетогодишње реконструкције.
Путин је изјавио да поједине силе покушавају да експлоатишу религију у политичке сврхе и захвалио је лидерима муслиманских земаља у борби против религиозног тероризма.
„Осуда свих манифестација фундаментализма и радикализма постала је изузетно битан допринос у борби против национализма и религиозног екстремизма. Рад у овом правцу је јако важан данас када се виде покушаји да се цинично екплоатише религија у политичке сврхе. Предлажем властима Сирије, Турскуе, Јордана и Саудијске Арабије да се обједине у борби са Исламском Државом, а Русија је спремна да допринесе том дијалогу“, рекао је руски председник.
Путин је такође упозорио да је идеологија терориста из Исламске Државе базирана на лажима и на извртању исламске религије.
„Видимо шта се дешава на Блиском истоку, где терористи такозване Исламске Државе компромитују велику светску религију, односно Ислам, уништавају споменике културе и убијају људе и свештенике. Њихова идеологија се базира на лажима и на извртању Ислама. Они покушавају то да спроведу и у Русији, међутим руски муслимански лидери се храбро боре са њима. Ја желим да укажем велико поштовање према њима јер они због тога сносе одређене последице. Верујем и да ће у будућности наставити да уче муслимане принципима хуманизма, милосрђа и правде“, рекао је Путин.
На церемонији је говорио и председник Палестине Махмуд Абас који је том приликом осудио напоре Израела да забрани приступ муслиманима у џамију Ал-Акса, која се налази у Јерусалиму. Абас је захвалио руском председнику на подршци коју је приужио како би се реконструкција највећег исламског храма у Европи завршила и нагласио да је тај објекат уједно и најважнија духовна порука да различити народи и религије треба и могу да живе у миру.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган истакао је да ће се ситуација са избеглицама решити искључиво ако се у њиховим земљама обезбеди мир и безбедност. Он је цитириао Лава Толстоја рекавши да се „ватра не гаси ватром“.