Обраћање премијера Вучића европским званичницима због повреде споразума о стабилизацији и придруживању, последње је упозорење пред контрамере Србије због затварања хрватске границе.
Ако се пролаз за камионе не отвори, Србија ће применити три пакета мера. Правне. тужбе међународним институцијама у којима ће тражити надокнаду штете; политичке, обратиће се релевантним центрима унутар ЕУ, јер реч је о кршењу правила уније; најделотворније, економске контрамере.
Тако треба очекивати забрану уласка теретних возила из Хрватске по поједностављеној процедури и забрану увоза одређених производа из Хрватске, која би тиме додатно осетила велику штету, каже за Спутњик аналитичар Драгомир Анђелковић и додаје да није добро да се другој страни наноси штета већа од оне коју она наноси нама, али да Србија нема избора.
„Ако Србија сада не покаже спремност да брани своје интересе, сутра ће ко зна какви захтеви стићи, не из Загреба, већ из Брисела. Ово је тестирање наше одбрамбене снаге. Сутра ће тражити од нас да пристанемо на реадмисију, да стотине хиљада људи дођу код нас, да Србија постане нека врста чекаонице за ЕУ. На примеру Хрватске показујемо да нисмо спремни да будемо национално понижени и да не одустајемо од наших националних интереса“, каже Анђелковић.
Он ситуацију пореди са проблемима које Русија има са Европском унијом и каже да је та земља морала да на непринципијелни став уније одговори контрасанкцијама. Русија је невољно предузела мере које је морала, али суверена држава мора да одговори на мере с друге стране, додаје Анђелковић.
„Ако покажемо слабост, онда ћемо храбрити и оне који унутар ЕУ причају на циничан начин да све који су прешли преко Србије у транзиту треба вратити у Србију, заборављајући да су стигли преко територије ЕУ, из Грчке. Србија нема само посла са Загребом, већ са Бриселом, јер он на неки начин охрабрује Загреб да овако поступа. Немачка и даље прича хуманистичке европске бајке, а заправо преко Хрватске, Мађарске и других земаља покушава да заустави талас миграната“, тврди Драгомир Анђелковић.
Због затворeне границе Хрватска тренутно трпи већу штету, јер су њене фирме купиле предузећа у Србији. Српске контрасанкције додатно би отежале положај хрватске привреде, међутим, хрватски званичници о штети мало говоре, јер се ближе избори. Наш саговорник верује да ће странка премијера Зорана Милановића, Социјалдемократска партија, учинити све да подигне рејтинг.
„Хрватско јавно мњење је уплашено од доласка миграната, а традиционално је антисрпско. Оваквим мерама Милановић рачуна да ће краткорочно подићи рејтинг, међутим, може озбиљно да се прерачуна. Ако започне тај ланац санкција и контрасанкција, економска ситуација у Хрватској ће бити још гора, уосталом као и у Србији, али у Хрватској ће се сигурно пројектовати на рејтинг владајуће странке“, закључује Анђелковић.
На велику опасност за привреду због затварања границе упозорила је и Хрватска привредна комора из које апелују на Хрватску, али и на Србију, да се уразуме. Ако би промет робе између Хрватске и Србије био потпуно обустављен, дневне губитке за хрватску привреду у Комори процењују на милион евра.