Премијер Хрватске Зоран Милановић оценио је данас у Бриселу да је недопустиво да Србија поставља ултиматуме чланицама Европске уније, и изнео тврдњу да Будимпешта, Београд и хрватска десница заједнички раде против његове владе.
Он се уочи данашњег ванредног самита лидера ЕУ у Бриселу осврнуо на рок који је премијер Србије Александар Вучић задао пре него што Србија контрамерама узврати на одлуку Загреба да затвори граничне прелазе.
„Они да дају ултиматуме? Ево једва чекам поноћ, баш ме занима шта садржи тај Вучићев ултиматум“, рекао је Милановић.
Хрватски премијер се пожалио да му Вучић није ни одговорио на понуду да пошаље аутобусе који ће мигранте уместо ка хрватској, упутити ка мађарској граници.
„Они њима наплаћују ко зна колико пара за превоз аутобусима, то је тамо привредна грана“, тврди Милановић и каже да се „Хрватска понаша одговорно, а у Србији влада потпуни хаос“.
Он је, такође, рекао да ће о отварању границе за теретна возила одлучивати на основу броја миграната који покушавају да уђу у Хрватску. „Можда ускоро отворим границу, а после ћу је опет затворити ако број људи пређе 8-10.000“, казао је Милановић.
Хрватски премије каже и да Београд и Будимпешта раде против владе у Загребу и хрватских националних интереса, а у садејству са опозиционом Хрватском демократском заједницом (ХДЗ).
„Будимпешта, Београд, ХДЗ — то је свето тројство“, казао је он, додајући да су „десничари свуда исти, то вам је као прст и нокат“.
Упитан да поближе објасни ово наводно тројно савезништво, Милановић је рекао да се то види „из њихових речи и дела“.
Премијер Хрватске каже да све потезе предузима уз консултације са лидерима Аустрије и Немачке.
„То су најмоћније земље у Европи, а ми радимо и у њиховим националним интересима“, рекао је он.
Милановић, међутим, није директно одговорио на питање да ли се о затварању границе консултовао са немачком канцеларком Ангелом Меркел, рекавши поново да је „разговарао са најважнијим људима у ЕУ“.
Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан позвао је раније данас лидере Србије и Хрватске да смање реторику у вези са ситуацијом на граници и мирно приступе решавању проблема.