„Географски и геополитички положај Русији не само да дозвољава него у одређеном смислу и захтева од нас све активнији развој сарадње у ’источном правцу‘ (…) Није правилно тумачити ову активност као намеру Русије да се ’преоријентише‘. Говорећи о важности овог смера сарадње имамо у виду не само историјске везе, нашу заједничку историју са многим од ових земаља или текућу политичку ситуацију у свету“, написао је Медведев у чланку „Русија и глобални изазови“ објављеном у „Росијској газети“.
Медведев наводи да руске власти имају задатак да, пре свега, омогуће динамичан и постојан темпо економског раста на средњи и дуги рок. Ипак, ту постоје и ризици.
„С једне стране, то је ризик од вештачког убрзавања. Знамо то из сопственог искуства из периода од 1986. до 1989. године. Тежња да се што брже развије економија може да доведе до катастрофе — чак и ако на неко време, годину или две, темпо раста заиста буде повећан. За то краткорочно убрзавање, СССР је платио вишеструким растом спољног дуга који је касније, после распада државе, морала да плаћа Русија“, наводи премијер у чланку.
„С друге стране, опасно је и психолошко прилагођавање ниском, па чак и нултом темпу, спремност да се он прихвати као датост. То је приметно на основу економско-политичке дискусије последњих година. Такво психолошко стање, ако постане доминантно у друштву, отвара пут ка дугој рецесији“, нагласио је Медведев. Према његовим речима, сада није кључно омогућавање темпа него новог квалитета економског раста.
Сада многи с правом говоре о неопходности да се формира нови модел раста, јер су се спољни и унутрашњи услови за развој Русије суштински променили.
Према мишљењу Медведева, сада су у првом плану услови у којима раде руска предузећа, стимуланси за повећање производње. „Погодна средина за учеснике економског живота је општа формула модела који треба да обезбеди нови квалитет раста. За то је потребна консолидација напора у четири сфере које одређују карактер социјално-економског развоја земље — у макроекономији, структурној политици, у развоју људског капитала, у систему државне управе“, нагласио је Медведев.