Петицију је на интернет страници www.petice24.com објавио покрет „Слобода и директна демократија“ пре два дана и већ су сакупљене 52 хиљаде потписа.
„Молимо Парламент Чешке Републике да усвоји уставни закон, који би омогућавао грађанима да на референдуму одлуче о изласку Чешке из састава ЕУ“, наводи се у петицији.
„Одређивање обавезних квота ЕУ за распоређивање имиграната представља принципијелно нарушавање суверенитета и независности Чешке. Тај акт може бити изједначен са дешавањима из марта 1939. године и августа 1968. После тог насиља над правима наше државе, уследиће и напад на демократска права и слободе чешких грађана“, овим речима се организатори петиције обраћају потенцијалним потписницима.
На сајту на ком је постављена петиција, њени аутори подвлаче да је покрет „Слобода и директна демократија“ већ три пута у парламенту Чешке покретао питање о усвајању уставног закона о референдуму за излазак Чешке Републике из састава ЕУ.
„Као одговор је уследио арогантан однос владајуће партије и партије такозване опозиције“, наводе аутори петиције.
„За 24 сата, нашу онлајн петицију потписале су 42 хиљаде људи. Тако великог одзива корисника чешког интернета није било раније. А медији? Осим неколико усамљених случајева, овај протест чешких грађана без преседана, медији игноришу“, говори се на страници покрета на Фејсбуку.
Потписници су врло активни на интернету и коментаришу петицију: „Подржавам!“, „Излаз из ЕУ је једино разумно решење“, „Било би неразумно остати“, „Потписано“, „Бојим се будућности коју Меркелова намеће“, „Наши медији уопште не говоре о овој петицији“.
Камил Урбанек: „Браво! Данас је ово једино могуће решење. Држите се, ми смо са вама!“
Павел Малик: „Не волим посебно господина Окамуру, али то је изгледа једини политичар који може нешто да измени. Имам времена и прилике да потпишем петицију, јер нас ЕУ и наша кукавичка влада полако али сигурно воде у пакао. Више ми није забавно да гледам колико их је баш брига за нас!“
Мирослав Јанек: „Желите да живите у држави која има своја права и не потчињава се наредбама из иностранства? У држави у којој одлуке доносе грађани који у њој живе, а не бирократе из ЕУ и агресори из САД? Овде имате могућност да оставите трага о свом мишљењу и себи. Ако то не помогне, поновићемо. И опет ћемо поновити. Трудићемо се све док се нешто не промени!“
Криза с мигрантима произвела је дубоке поделе унутар ЕУ која је прво тражила једнострани споразум за ублажавање кризе.