„Не желимо да обављамо никакав, а посебно не прљав посао за било кога другог. Оно што радимо је поштовање шенгенских правила. Имамо ту обавезу, посебно што Грчка није могла да обезбеди границу Шенген зоне. То није уместо неког другог, већ је у име ЕУ“, рекао је Сијарто је за Танјуг, поводом навода бившег европског комесара за проширење Гинтера Ферхојгена да Мађарска диже зид како би спречила мигранте да преко њене територије долазе у Немачку, и да заправо ради „прљав посао“ уместо Немачке.
Коментаришући што су Мађаре многи, због бодљикаве жице и третмана избеглица на граници, назвали фашистима и нацистима, он наводи да је било напада на Мађарску, нарочито од стране хрватског премијера Зорана Милановића, аустријског канцелара Вернера Фајмана или румунског премијера Виктора Понтеа, али да то није фер.
„Није фер према Мађарској и према људима овде и ми не можемо да прихватимо да неко прави паралелу између Мађарске и онога што се у Европи дешавало 30-их и 40-их година прошлог века. Једноставно, то није фер“, рекао је Сијарто.
Сијарто није желео да коментарише видео-спот градоначелника Ашотхалома Ласла Тороцкаја, у којем позива мигранте да иду у Хрватску, већ истиче да је Мађарска увек била склониште за избеглице и да је то јасно и очигледно.
„Ми само нисмо у стању да прихватамо економске мигранте. То ни Европа није у стању“, рекао је он.
Према његовим речима, Мађарска је до сада на мигранте потрошила укупно око 200 милиона евра и то за бригу о њима, док је изградња ограде на граници била јефтина, јер су је дизали војници, полицајци, затвореници, а трошак је био само материјал.
На питање шта Мађарска очекује од Брисела, он каже:
„Да европска бирократија сагледа реалне цифре, а не да се бави фикцијама око обавезних квота.“
Он је додао да је одлука таква да мигранти морају да се релоцирају са „врућих тачака“, за које се не зна које су, нити има одлуке где ће бити успостављене.
Према његовим речима, ЕУ би требало да поврати контролу над спољним границама.
„Очигледно је да Грчка није у стању да брани те границе. Не желимо да их кривимо, јер је тешко бранити границу какву има Грчка, која излази на море. Али, ипак је очигледно да они не могу да заштите границе, па је зато потребно успостављање јединствене ЕУ силе у те сврхе. Тек тада би могли да подржимо обавезни систем квота“, рекао је он.
Требало би, додаје, одредити колико би војника, полицајаца, хеликоптера, возила, чамаца, цариника морало ставити на располагање за заштиту граница.