По окончању протеста, део окупљених разапео је шаторе на Булевару Светог Петра Цетињског, како би заноћили испред зграде Скупштине и ту сачекали наставак протеста заказаног за понедељак у 18 часова.
Раније данас, уочи окончања политичког дела протеста, окупљенима су прочитани званични захтеви, од којих је први „пад актуелне владе као неопходан предуслов за формирање прелазне (владе) која би била са ограниченим мандатом са циљем расписивања демократских избора“, а други потпуна имплементација новог изборног законодавства.
Организатори су поручили да се неће разилазити пре испуњења захтева.
Одмах по окончању политичког дијела протеста, неко из масе гађао је полицију, а Коча Павловић је упозорио присутне да то не раде.
Посланик Коча Павловић у уводној ријечи рекао је да су присутни изасланици праве Црне Горе.
„Без слободних избора ми постајемо подстанари у нашој кући“, рекао је Павловић.
Присутни су скандирали: „Мило, лопове“.
Испред скупштине Црне Горе окупило се, према процјени организатора око 5.000 људи наспрам којих су се налазиле бројне полицијске снаге. И испред Предсједништва су била постављена борна кола уз јаке снаге полиције.
Уочи почетка протеста са разгласа се чула Бајагина пјесма „Пада влада“.
Скуп је почнео нешто иза 18 часова на платоу испред зграде црногорског парламента, али и на дијелу Булевара Светог Петра Цетињског, гдје је већ постављена бина са видео-бимом и натписима који представљају мото протеста — „Слобода тражи људе“.
Опсада Подгорице
Центар Подгорице — нарочито дио око Скупштине Црне Горе и других институција у непосредној близини — од 14 часова је под опсадом полиције, због протеста опозиционог Демократског фронта.
Грађани из свих крајева Црне Горе почели су од раних јутарњих сати организовано да пристижу у главни црногорски град.
Тако је из Херцег Новог — према ријечима тамошњих представника организатора — дошло око 150 људи; из Будве је кренуло стотинак приватних аутомобила; из Бијелог Поља (неколико комбија и приватних аутомобила) неколико десетина грађана; из Рожаја се, како преносе Вијести, очекује четрдесетак грађана; из организационог одбора Берана (гдје локалну власт „држи“ опозиција) саопштили су да је према Подгорици кренуло око 500 људи; из Никшића је кренуло више аутобуса и неколико стотина аутомобила…
Циљ протеста, како одавно најављују организатори, јесте смјена режима и прелазна влада, чији би задатак био припрема првих поштених избора. Неће се, кажу, мицати са платоа испред Скупштине док им се не испуне ти услови.
Полиција је више пута најавила како имају сазнања да може доћи до напада на њихове службенике, што итекако подгријавају медији блиски режиму, као дио очигледне дискредитације протеста. Наиме, у тим гласилима, нарочито претходних дана, грађани се упозоравају на нереде, сукобе са полицијом, панику и слично. То је — сматрају аналитичари са којима је разговарао Спутњик — дио опробане тактике да се страхом утиче на оне умјерене, који се колебају да дођу на протест.
Детаљ који је јуче, али и данас, привукао пажњу појединих медија сликовит је: ЈП „Зеленило“ је из парка наспрам Скупштине — гдје ће се налазити шатори и пропратни протестни мобилијар — уклонило даске са 26 клупа, док су остављени шрафови и ексери. Посланик ДФ-а Славен Радуновић је на свом фејсбук налогу то овако, јуче, прокоментарисао:
„Ово је један од најгнуснијих потеза према здрављу својих грађана, виђених у посљедње вријеме, 26 клупа, у дијелу гдје ће бити пуно народа, припремљено је за повређивање људи. Нико ме не може убиједити да ексери и шрафови нису намјерно остављени. Срамно“.
Лидер Нове српске демократије Андрија Мандић јуче је, на прес-конференцији испред Скупштине, казао да организациони одбор протеста даноноћно ради, те да ће на данашњем протесту са лидерима Фронта бити и чланови њихових породица.
Нагласио је да, што се тиче ДФ-а, неће бити „никаквих немилих сцена, никаквих сукоба, никаквих војних и паравојних формација“, те да ће „истрајати до коначног циља формирања прелазне владе и одржавања првих демократских избора у Црној Гори“.