„Напустили смо салу у знак протеста због његовог (Порошенковог) отворено политизованог и агресивног говора, који није имао никакве везе са темом самита“, рекао је тај дипломата.
Дипломатски извор је саопштио да „руска страна има обичај да саслуша своје опоненте и обраћа пажњу на њихове речи“.
Како се наводи, шеф дипломатије Сергеј Лавров није био присутан у сали, јер се налазио у чекаоници, где је чекао да дође на ред да говори у УН.
„Што се тиче Лаврова, он није нигде ишао, већ је чекао свој ред у чекаоници да изађе за говорницу“, додао је извор.
Прво је Порошенко требало да говори 14. по реду, али изашао је 26, непосредно пре Лаврова. По правилима УН, ако говорник из више разлога не може да говори у утврђено време, он се аутоматски премешта на крај „реда“.
„Нисмо сигурни да ли је Порошенко случајно или намерно одложио говор“, рекао је представник секретаријата УН. Међутим, он је изразио мишљење да је украјинска делегација то урадила намерно.
Шефу руске дипломатије је било предложено да одложи свој говор на касније време, међутим Лавров је то одбио, не желећи да ремети свој даљи распоред.
Руски аналитичари сматрају да је још раније било јасно да ће говор Порошенка бити усмерен ка директним оптужбама Русије за сопствене политичке и економске пропусте. Директор Центра за евроазијска истраживања Владимир Корнилов за Спутњик каже није чудно што је свом говору Порошенко рекао да је због руске агресије Украјина изгубила 20 одсто економских капацитета.
„То је цифра о којој су представници Доњецка говорили још пре Евромајдана. Током антивладиних протеста Донбас је поштено упозорио Кијев да тај источни део Украјине чини 20 одсто економије земље и да његове интересе треба поштовати. Политичари на Мајдану су тврдили да Донбас заправо само оптерећује буџет и да је то заостали регион. Али чим је Донбас прогласио независност од Украјине, актуелна влада у Кијеву почела је да прича о озбиљним губицима“, истиче он.
Корнилов, међутим, наглашава да док Порошенко говори о последицама такозване „руске агресије“, Русија наставља да свој капитал улаже у украјинску привреду. Он каже да је пре само неколико дана на западу Украјине отворена фабрика за производњу минералних ђубрива, која је у власништву руског бизнисмена, и која ће запослити неколико хиљада радника. Међутим, додаје он, власти не желе јавно да говоре о томе да Руси настављају да улажу у Украјину, иако поред Руса нико више не жели да улаже у украјинску привреду имајући у виду огромне проблеме који се тичу корупције.