Дачић је део делегације Србије, предвођене председником Томиславом Николићем, која учествује на генералној дебати 70. јубиларног заседања Генералне скупштине УН у Њујорку и пратећим скуповима.
Шеф српске дипломатије је учествовао синоћ на састанку министара спољних послова земаља-чланица Унеска, а у изјави за РТС он је рекао да је министре упознао са тешком ситуацијом у којој се налази српско културно наслеђе на Косову.
„Посебно сам истакао опасност у којој се налази наше културно наслеђе на КиМ, изнео чињенично стање, истакао да се на Косову налазе четири објекта под заштитом Унеска. Наравно, осим тог физичког уништења, истакао сам и чињеницу да су на готово свима њима исписани графити Исламске државе против које се данас бори читав свет“, рекао је Дачић.
Српски шеф дипломатије признао је да предстоји тешка дипломатска битка да се спречи пријем Косова у Унеско.
„Већина земаља схвата колико је сложена ова тема, међутим, њихове државе су донеле одлуку о признању једнострано проглашене независности Косова, тако да ћемо водити тешку борбу у Извршном савету и на Генералној конференцији Унеска, који су предвиђени у октобру и новембру ове године“, додао је он.
Србија указује на то да је стављање ове теме на дневни ред пре него што смо о томе расправљали у дијалогу који се води у Бриселу контрапродуктивно и да би представљало даљу тешкоћу у нашем даљем дијалогу, рекао је министар.
Дачић истиче да се чини све што је могуће да се укаже на штетност такве одлуке и политизацију Унеска.
„Да ли ћемо успети? Понекад није важно да ли сте у праву, већ какве су бројке. Тренутно нису на нашој страни, али указујемо на то да је овде реч о специфичном прилазу верском и културном наслеђу, његовом уништењу и да нема никакве разлике да ли то чини ИД или било ко други, па тако и на КиМ“, рекао је Дачић.
Дачић ће у уторак и среду у својству изасланика премијера Александра Вучића присуствовати састанцима посвећеним мировним операцијама у свету и борби против тероризма које организује председник САД Барак Обама.