Од почетка сиријског конфликта 2011. Путин је више пута упозоравао Запад о неодрживости подршке сиријским устаницима против Башара ел Асада, а последње две године хаоса и крвопролића само потврђују речи руског председника. Док је свет пратио неуспешне покушаје САД и њихових савезника да наоружају и обучавају устанике, терористичка организација Исламска држава прогласила је калифат на неким територијама Сирије, а многе земље Европе и Блиског истока постале су уточиште за избеглице.
Руски председник је јасно дао на знање да ће с одобрењем САД или без њега Русија подржавати Асадов режим. Сада Обама треба да одлучи да ли је спреман да сарађује по том питању с Русијом и, ако јесте, под којим условима.
Последњих неколико недеља неки од бивших сарадника администрације председника САД постају убеђени да ће снаге Асада играти важну улогу у регулисању сиријског конфликта. Путин је дуго радио на томе да донесе ту тачку гледишта до противника сиријског лидера.
После сусрета с Путином председник Турске Реџеп Тајип Ердоган први је изјавио да Асад може да игра улогу у „прелазном процесу" у Сирији.
Истовремено, суочени с приливом сиријских избеглица, европски политичари се налазе у очајном положају и спремни су да прихвате било који план како би прекинули конфликт.
„Сада, ако Путин успе да убеди Обаму да се сложи с његовим предлогом, то ће бити један од највећих дипломатских тријумфа за 15 година власти руског председника. Улога Русије као одлучујуће силе у пословима Блиског истока биће најизраженија од момента распада Совјетског Савеза и дипломатска изолација земље због присаједињења Крима прошле године биће суштински ослабљена. Ако Руски војници буду учествовали у коалицији са Западом против Сирије, Путин ће такође добити много бољи политички утицај за укидање санкција уведених због украјинске кризе", наводи се у чланку.Лист наводи да ће амерички председник у сваком случају имати посла с Путином — било у својству партнера, било као противника.