„Позивам Европу да уради више“, рекао је Бан у обраћању лидерима 193 државе чланице УН.
„Не треба да градимо ограде или зидове, већ изнад свега морамо да тражимо узроке проблема, у државама порекла“, поручио је Бан.
Он је изразио огорченост због поступања према избеглицама у Мађарској, где је влада затворила границу са Србијом, а полиција користила водене топове да потисне избеглице.
Генерални секретар УН биће у среду домаћин састанка на маргинама Генералне скупштине УН о избегличкој кризи, у циљу постизања договора о глобалном одговору док се Европска унија бори са превазилажењем подела на путу ка решењу кризе.
Генерални секретар УН је по први пут затражио да се ситуација у Сирији нађе пред Међународним кривичним судом.
Бан је казао да „недужни Сиријци плаћају цену бурад бомби и тероризма“ и да не сме да буде некажњивости за „гнусне злочине“.
Пет држава „држи кључ“ за политичко решење кризе у Сирији — Русија, САД, Саудијска Арабија, Турска и Иран, истакао је Бан.
Конфликт у Сирији, сматра Бан, „вођен је регионалним силама и ривалствима“.
У свом обраћању, Бан се такође заложио за веће издвајање средстава за хуманитарне операције УН, поручивши да се садашњи систем „не распада, већ је распаднут“.
„Не добијамо довољно новца да спасемо довољно живота“, навео је Бан.
УН имају само половину средстава која су им неопходна за помоћ људима у Ираку, Јужном Судану и Јемену, а само трећину од новца који је потребан за Сирију.
У необично оштром обраћању, Бан је такође позвао свет да се уједини против „очигледне бруталности“ екстремистичких група, укључујући Исламску државу.
Наставак борби у Јемену приписао је „посредничким биткама других“ и упозорио на „озбиљно удаљавање“ у решавању израелско-палестинског конфликта, истичући да је кључно за међународну заједницу да изврши притисак на обе стране да се врате за преговарачки сто.
Његовим говором почела је Генерална скупштина УН, на којој је данас планирано да се обрате председници САД, Русије и Кине, Барак Обама, Владимир Путин и Си Ђинпинг, навео је АП.