Најлепша дела музичке „класике“ на Бемусу ће представити највеће звезде фестивала — руски пијаниста Николај Лугански и примабалерина Бољшог театра Светлана Захарова.
Легендарни руски пијаниста Николај Лугански, од стране критике и јавности оцењен као „мађионичар бриљантне технике“, који на својим наступима чини да „музика звучи моћније, али и личније него икада пре“, одржаће концерт 24. октобра на Коларцу.
Два дана касније у Сава Центру наступиће руска уметница која својом фасцинантном игром очарава публику на најпрестижнијим светским сценама, Светлана Захарова, једина Примабалерина асолута данашњице. Она ће интерпретирати насловну улогу у најзахтевнијем класичном балету — „Бајадера“, са звездама Бољшог театра Михајлом Лобухином и Аном Тихомировом, Балетом и Оркестром Народног позоришта у Београду, под управом маестра Алексеја Богорада (Бољшој).
Програм ансамбла „Солисти Санкт Петербурга“, предвођен славним виолинистом и педагогом Михаилом Гантваргом, доноси спој програмске линије која је усмерена ка најлепшој музици прошлих епоха и оне која из 20. века води ка будућности.
Светислав Божић, Уметнички директор Бемуса истиче да су подсећања и параболе мото овогодишњег фестивала, који је својом централном енергијом окренут прошлом веку.
„Овогодишњи Бемус је поглед у онај витални, немилитаризовани слој 20. века, у његову снагу; да преузимајући чува и траје, дајући недвосмислени сигнал будућности да прошлост није ишчезла и да се у племениту и вибрантну област уметничког памћења није усадила болест поједностављеног и редуцираног звучања, нити било какав ниво ономатопејистичних радњи које се уместо словенским говором служе крхким муцањем и патологизираним репетитивним кретањем које води до усијања и неартикулисаног топљења људског ума“, изјавио је Божић.
Поред Луганског и Захарове, несвакидашњи музички догађај на Бемусу биће концерт монголског оркестра „Их Цецн“, који ће програм извести на традиционалним гудачким и жичаним инструментима.
Од укупно десет програма Бемуса — који ће се одвијати у салама Коларчеве задужбине, Сава Центра, Етнографског музеја и Свечаној сали Скупштине града Београда — на четири је улаз бесплатан, а публици ће се поред домаћих уметника представити и уметници из Русије, Италије, Француске и Кине.