Наводећи у саопштењу „високе трошкове које изискује пројекат“ и „изазовну и непредвидиву савезну регулаторну ситуацију“ као разлог, англо-холандска енергетска компанија „Шел“ у понедељак је донела одлуку да престане своју истраживачку активност у Чакчи мору, дуж северозападне обале Аљаске.
Компанија, која је уложила око седам милијарди долара у протеклих осам година, може да изгуби 4,1 милијарду услед заустављања своје активности у региону.
Компанија „Шел“ је описала одлуку као „разочаравајућу“. Међутим, активисти и еколошке организације су је поздравили као победничку, називајући је прекретницом у борби за заштиту овог региона и животиња које га настањују.
Еколози су појачали своје напоре да превентивно спрече пословање енергетских компанија у области Арктика, након што је Обамина администрација дала зелено светло истраживачким пројектима у јулу.
„Гринпис“ и друге еколошке групе кажу да активности „Шела“ на Арктику могу довести до пораста емисија гасова са ефектом стаклене баште, а потенцијално изливање нафте могло би да угрози животе животиња, које су већ у озбиљној борби за опстанак због топљења леда, као што је поларни медвед.
Група која је покренула петицију „Спасимо Арктик“ већ је прикупила седам милиона потписа из целог света.
„Они су имали буџет од више милијарди“, рекао је Џон Саувен, извршни директор „Гринписа“, позивајући се на „Шелове“ инвестиције у пропали пројекат, „а ми смо имали покрет од више милиона“.
Саувен је такође искористио прилику да позове Обаму да забрани будуће пројекте бушења енергетских компанија на Арктику.