У овом тренутку остварују се најнегативније прогнозе када је реч о резултатима војне операције коју у Јемену води коалиција на челу са Саудијском Арабијом, сматра сарадник Института за оријенталистику Руске академије наука Сергеј Серебров.
„Ако сумирамо све оно што се догодило у Јемену у последње време, изузев распламсавања унутрашњег, грађанског рата и повећања противречности које су постојале у Јемену пре почетка интервенције, ништа се није догодило“, навео је овај оријенталиста.
Сергеј Серебров је прокоментарисао трагични инцидент – погибију више од стотину људи на јеменској свадби услед авио напада снага коалиције. Ако се сетимо како је почела ова војна кампања, видимо да је било много случајева таквих „пријатељских бомби“, наводи он.
„Војна операција је од самог почетка давала основе за најнегативније прогнозе развоја ситуације. Оне су се у потпуности и потврдиле“, закључује научник. Он подсећа да је број избеглица у Јемену већ достигао милион. Више од стотину хиљада људи напустило је земљу. Неповратно су уништени јединствени историјски споменици. Међу циљевима ваздушних напада више пута су биле школе, болнице и друга социјална инфраструктура, каже Серебров и наводи да су инструктори САД од самог почетка помагали да се организује ова војна кампања.
„Данас је ситуација у Јемену (могуће, управо услед ’подршке’ САД) у критичној фази. И све међународне организације одавно су забринуте. Јемен је проглашен зоном максималног сиромаштва. Хуманитарна катастрофа тамо је била објављена још у јуну, али ни светска заједница, ни саудијска коалиција не предузимају ништа да се побољша стање“, констатује Серебров.
„Ствар је у томе што, очигледно, политички циљеви које је поставила команда нису постигнути. И било какве иницијативе Савета безбедности и генералног секретара УН Бан Ки Муна, усмерене на прекидање интервенције и враћање политичком процесу, игноришу се управо због тога што је Саудијска Арабија поставиле себе на сувише високу позицију и никако не може да је достигне“, сматра он.
По његовом мишљењу, војним средствима криза не може да се реши. „Сматрам да прекид бомбардовања Јемена и повратак политичком процесу представљају једину алтернативу која може да спасе и Јемен и друге земље, међу којима је и Европа, од масовног прилива избеглица из зона сиромаштва“, изјавио је Серебров.
Према подацима Управе врховног комесара УН за људска права, током оружаног сукоба у Јемену за последњих шест месеци погинуло је 2.355 цивила. Ипак ови подаци не укључују 131 жртву напада коалиције на људе који су прослављали венчање недалеко од приобалног града Моха.