„Историја покушаја талибана да заузму провинцију Кундуз и да је потпуно контролишу траје од краја априла. Покрет у овом моменту има неопходан број бораца и муниције за успешно заузимање престонице провинције. Талибани су већ више пута саопштавали да могу да преузму пуну контролу над Кундузом. Али надаље су потребни не само војници него и грађански напори, а талибани за то за сада нису спремни“, рекао је Серенко.
Он је навео да је утицај Американаца у Авганистану и даље фундаменталан. „Подршка САД авганистанској армији и полицији своди се на две ствари: достављању обавештајних информација уз помоћ америчких специјалних служби које имају широку мрежу агената, и што је најважније – ваздушне нападе“, наводи стручњак.
Серенко је нагласио да овакве операције покрет „Талибан“ обично изводи уочи некаквих преговора. „То је својеврсна демонстрација силе. Радикали су раније деловали по истој тој схеми: уочи преговора у Катру или Пакистану они су организовали масовне нападе, показујући тиме своју снагу. С друге стране, то је својеврстан одговор на акције генерала Рашида Дустума против талибана у другим провинцијама. Сада су кренуле гласине о новој рунди преговора. Мислим да авганистанске власти покушавају да преузму иницијативу и да крену у контранапад“, нагласио је експерт.
Американци, како наводи Серенко, „и даље остају апсолутни предводници догађаја који се дешавају у Авганистану“. „Овде није реч само о броју америчких војника. Они имају озбиљан утицај на политичку класу. Амерички лоби је јачи од иранског, руског, па чак и пакистанског. САД су успеле да за ових 13 година формирају политичку и војну класу Авганистана која им је потчињена“, нагласио је Серенко.