„Савет Федерације једногласно је подржао молбу председника. 162 гласа ’за‘, без уздржаних и ’против‘“, рекао је Иванов новинарима.
Шеф администрације руског председника Сергеј Иванов је саопштио да се председник Сирије Башар Асад обратио Владимиру Путину с молбом за војну помоћ.Председник Русије Владимир Путин поднео је горњем дому руског парламента питање о сагласности за коришћење Војске Русије у иностранству. Савет Федерације је издао одговарајућу дозволу. Питање коришћења Оружаних снага Русије у иностранству тиче се Сирије.
„У вези са тим желим да вас информишем да се председник Сиријске Арапске Републике обратио руководству наше земље с молбом за војну помоћ. Можемо да констатујемо да се против тероризма, наравно, треба борити, треба ујединити напоре, али је притом неопходно поштовати норме међународног права“, рекао је Иванов новинарима. Он је нагласио да је реч искључиво о операцији војно-ваздушних снага, док је коришћење копнених јединица искључено.
Русија ће информисати партнере о операцији на Блиском истоку посредством Министарства иностраних послова Руске Федерације, изјавио је заменик шефа руске дипломатије Михаил Богданов.„Прво и најважније — реч је конкретно о Сирији. Није реч о постизању било каквих спољнополитичких циљева, задовољавању било каквих амбиција, за шта нас редовно оптужују наши западни партнери, реч је искључиво о националним интересима Руске Федерације", рекао је Иванов.
Међу учесницима заседања били су шеф администрације руског председника Сергеј Иванов, председник одбрамбеног комитета Савета Федерације Виктор Озеров, први заменик председника међународног комитета Владимир Џабаров.
Последњи пут у марту 2014. Савет Федерације једногласно је одобрио захтев председника да се Оружане снаге Русије користе на територији Украјине (Аутономна Република Крим) до нормализације друштвено-политичког стања у тој земљи.
Представници Русије су притом указивали да прихватање ове одлуке не значи да Руска Федерација намерава да користи своју армију у Украјини. Убрзо након усвајања ове одлуке, Крим је, на основу референдума, постао део Русије, а Кијев је почео војну операцију на југоистоку земље, где су се житељи побунили против нове власти.