Врућа политичка зима, пролеће и лето на Косову, кaко је преоценио бивши лидер екстремне приштинске странке „Самоопредељење“, Аљбин Курти, најављују изборе али и успоравање формирање Заједнице српских општина, сматрају аналитичари са српске стране. Приштински верују да је Куртијева најава, иако увијена у „политичку обланду“ — не бриселском споразуму и формирању ЗСО — подстакнута и социјалним и економским незадовољством на Косову.
Саговорници Спутњика обеју страна, међутим, опрезни су када је реч о томе шта се овом поруком најављује — мирне демонстрације, или реприза марта 2004. Колико у Куртијевим речима има реалне опасности за немире на Косову, а колико је то само демагогија једног политичара?
Бехљуј Бећај, професор Факултета Политичких наука у Приштини и политички аналитичар, сматра да је Куртијев разлог за најаву демонстрација „доста оправдан“, али додаје, да протесте никако не би смео да се претвори у „инструмент насиља“.
„Доста је и повода и разлога за масовне протесте, од економске до социјалне кризе, али би било неприхватљиво да се протести претворе у инструмент насиља“, каже Бећај. Он каже да би насиље дестабилизовало политички миље на Косову, али и однос међу етничким групама, посебно — Србима.
Курти, који је од почетка против бриселског споразума а посебно против формирања Заједнице српских општина, најавио је да су противници ових тема прикупили 100.000 потписа за организовање референдума о том питању.
„Организоваћемо протесте, демонстрације и мобилизоваћемо народ. Ова јесен, зима па и пролеће наредне године, биће жестоки као никада до сада“, рекао је Курти, најављујући уједно и „политички земљотрес“ у Приштини. Он је „прозвао“ и ЕУ, истичући да није била реална у преговорима, јер „признаје Србију, али не и Косово“.
Миливоје Михајловић, познавалац косовске политичке сцене, у Куртијевим речима више „чита“ најаву за нове изборе на Косову, чиме ће се надаље одлагати формирање ЗСО. Он верује да неће бити нових сукоба.
„Ово је сигуран знак да се Албанци спремају за изборе, јер је њихова политичка сцена прилично узаврела. Постоје две ствари које они хоће да пролонгирају. Формирање ЗСО, то је и мета и изговор за унутар-међустраначке албанске размирице, а друго је Специјални суд. Велики део политичког естаблишмента у Приштини страхује да ће се наћи пред тим судом, а ’у том пакету‘ покушавају да одложе а ЗСО“, сматра Михајловић, напомињући да се сви „држе“ за ЗСО, па се чак и у албанским медијскима користи српски термин „заједница“ да би се створилa што већа аверзија.
„Мислим да је ово пре свега инструмент да се ослаби садашња власт, и да се дође до избора. Питање је и ко све учествује у томе — да ли ту има и људи из албанских странки, које су у власти или само део опозиције. У зависности од овога зависило би и како би се прекомпоновала будућа политичка сцена на Косову“, објашњава он. Михајловић додаје и да не верује да „Самоопредељење“ нема много шанси да буде део неке потенцијално нове владе на Косову, због изразито екстремистичког става.
Курти је критиковао и премијера Албаније Едија Раму, за кога је рекао да је у сусрету са српским премијером Александром Вучићем само једном смео да помене независност Косова и никада више, након чега је то компензовао захтевима за либерализацију виза за Косово.