Амерички државни секретар Џон Кери саопштио је да Москва и Вашингтон планирају да организују прву дискусију о Сирији на нивоу војних министарстава. Претходно је амерички дипломата изјавио да Сједињене Државе подржавају сваки искрени покушај борбе против Исламске државе и терористичких организација повезаних с Ал Каидом. Ипак, став САД у вези са руским ваздушним нападима у Сирији донедавно је био супротан.
Још прошле недеље тема слања руских ловаца у Сирију изазивала је у САД, према речима америчког државног секретара, озбиљна питања. Прошло је неколико дана и сада Кери ову тему назива могућношћу. „Ова могућност код нас покреће питање како се заиста може решити проблем Сирије“, рекао је шеф Стејт департмента у недавном интервјуу Си-Ен-Ену.
Све више западних лидера закључује да се Русија и Иран не могу заобићи у решавању сиријског питања.
„Спремни смо да сарађујемо са свим земљама, укључујући Русију и Иран, како бисмо разрадили политички механизам који омогућава започињање прелазног процеса“, навео је амерички председник Барак Обама.
Чак и захтев САД и Европске уније да сиријски председник Башар Асад хитно поднесе оставку више није категоричан.
„Он ће помоћи да се Сирија изведе из хаоса, а потом ће да оде“, рекао је Кери.
„Наше становиште у вези са позицијом Асада није било тако једнозначно да бисмо одустали од заједничког разматрања са Русијом, Ираном и другим земљама могућности да обезбедимо кратак прелазни период под међународним надзором“, изјавио је шеф британске дипломатије Филип Хамонд.
Ипак, америчке власти су поново пожуриле да промене тон.
„САД подржавају све искрене напоре у борби против Исламске државе. Ипак, не морамо и нећемо да мешамо борбу против Исламске државе са подршком Асаду“, рекао је члановима Савета безбедности УН Џон Кери.
„Руски приступ је осуђен на пропаст. Сличне акције неизбежно ће довести до ескалације грађанског рата у Сирији. С професионалне тачке гледишта, руски војници се не понашају онако како смо рачунали“, са жаљењем је констатовао амерички министар одбране Ештон Картер.
Аналитичари наводе да су САД изгубиле предност и сада не лете само њихове птице небом изнад Сирије.
„Сједињене Америчке Државе сматрају да треба да владају светом и нико ништа не треба да ради без њиховог благослова. У Сирији и другим суседним земљама имају своје авионе и друга војна средства. Због тога ће они увек критиковати сличне кораке“, описао је ситуацију Лу Роквел, председник Института Лудвига фон Мизеса.