Према његовим речима, постоје ситуације када се две силе слажу око најтежих глобалних проблема, као и иранског питања које се сматрало готово нерешивим, али и ситуације када договора нема.
„С времена на време наши партнери нису спремни за разговоре, а без њих је немогуће да се постигне консензус, као када су у питању планови САД о постављању ракетних штитова“, истакао је он.
Руски дипломата је подсетио да је од 2007. године руски председник Владимир Путин о томе више пута разговарао са тадашњим председником САД Џорџом Бушом и да му је предлагао различите опције заједничког деловања на стварању система противракетне одбране.
„Речено нам је да су спремни за заједнички рад“, рекао је Лавров и додао да се на крају све завршило тако што су Американци имали сопствени план.
„А онда су нам рекли да не треба да се бринемо због плана и предложили су сарадњу базирану на њиховом плану. Другим речима, то је више као ултиматум“, рекао је Лавров.
Резултат свега тога је, како је рекао, недостатак сарадње.
„То се није десило, не због тога што ми нисмо желели, већ зато што Америка није показала никакву спремност за договор који би био у интересу обеју страна, већ је инсистирала да се њихов план следи без изузетка“, истакао је он.
Одговарајући на питање да ли је Русија задовољна исходом преговора око носача хеликоптера типа „мистрал“, руски шеф дипломатије је одговорио да јесте јер је Москва, после пропасти договора, добила новац у име накнаде и да „нема љутњи“.
„Ми смо задовољни како је све решено. Немамо никаквих скривених мотива“, рекао је Лавров, додајући да је Русија тражила свој новац назад и да га је добила.