„Злато се премешта са једног места на друго. О томе овде много говоре. Судећи по свему, износе га из Лондона. Можда и из Њујорка. Највећи увозници су Индија и Кина“, каже аутор књиге „Златна револуција“ Џон Батлер.
Лондон је светски центар чувања, куповине и продаје злата. Аналитичари наглашавају: драгоцени метал се систематски износи из земље у великим количинама. Пошто је робе све мање, Уједињено Краљевство повећава увоз како понуда не би заостајала за потражњом.
„У Азији схватају разлику између папирне валуте коју штампа држава и правог средства чувања капитала. Злато служи за осигуравање од последица краја ’суперциклуса‘ и вероватног нестанка садашњег монетарног система“, изјавио је сарадник „Квилтер чевиот инвестмент менаџмент“ Нед Нејлор-Лејланд.
Водећи истраживачи из области економије наводе: пораст интересовања за злато ствара доста проблема за банкарски бизнис на Западу. Економије у развоју купују драгоцене метале и формирају сопствено тржиште злата, што негативно може утицати на монопол долара.
„Кредитне организације саме узимају злато са робне берзе и враћају га у свој трезоре. Оне су се надале да ће централне банке наћи излаз из светске кризе ликвидности. То се није десило и сада су уплашене“, сматра експерт Мајк Кајзер.
Злато веома брзо напушта Лондон и одлази на Исток. Међутим, поставља се питање, да ли има довољно физичких а не обећаних залиха да задовоље потражњу?