Деветнаест чланица Европске уније затражило је изузетке од узгајања генетски модификованих усева за целу своју територију или за њен део, саопштила је Европска комисија.
Правилом комисије, усвојеним у марту, дозвољено је да се 28 чланица уздржи од узгајања ГМО усева, чак и ако је узгајање специфичног ГМО соја већ одобрено у оквиру заједнице. Иако су ГМО производи означени као безбедни од стране Европске комисије за безбедност хране и поседују дозволу за употребу и узгајање у ЕУ, државе су добиле рок да се до 3. октобра одлуче за опцију „изузетка“.
Портпарол комисије Енрико Бривио изјавио је да је 19 земаља одбило да узгаја Монсанто ГМ кукуруз МОН 810. До сада су то били једини ГМО усеви из Шпаније и Португалије који су комерцијално узгајани у ЕУ.
Белгија и Велика Британија тражиле су примену механизма „изузетка“ само на делу њихових територија, док је Немачка затражила делимичан изузетак, надајући се да ће се наставити ГМО истраживања.
Потпуни захтев изузетка тражиле су Аустрија, Бугарска, Хрватска, Кипар, Данска, Француска, Грчка, Мађарска, Италија, Летонија, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Пољска и Словенија.
Земље „изузетка“ де факто траже да се биотехнолошка предузећа суздрже од продаје ГМО семена. Бривио каже да се захтеви саопштавају компанијама које имају месец дана да одговоре.
Одлука ће утицати на велике произвођаче ГМО, укључујући „Монсанто“, „Ду Понт Пионир“ и „Дов хемикал“ — све произвођаче хербицидног кукуруза који су већ поднели захтеве за узгој генетски модификованих биљака.
Потенцијална употреба ГМО у Европи била је предмет широке расправе, пошто еколози тврде да ће оштетити биодиверзитет.
„Гринпис“ је саопштио да осуда ГМО производа која расте широм ЕУ лежи у неповерењу према ЕУ.
„Они не верују у процене безбедности ЕУ и са правом предузимају акције да заштите своју пољопривреду и прехрамбену индустрију“, изјавила је чланица групе активиста Франциска Ахтерберг.