У оквиру Транспацифичког партнерства биће образована зона слободне трговине у Азијско-пацифичком региону. Тихоокеанске земље остварују 40 одсто светске економије и трећину светске трговине. Учесници споразума су САД, Канада, Мексико, Перу, Чиле, Малезија, Брунеји, Сингапур, Вијетнам, као и Аустралија и Нови Зеланд.
„Пошто више од 95 одсто наших потенцијалних клијената живи изван наших граница, не можемо да дозволимо да земље попут Кине пишу правила глобалне економије. Ми треба да пишемо та правила, отварајући нова тржишта за америчке производе и успостављајући високе стандарде за заштиту радника и очување животне средине. То ће омогућити споразум који је постигнут данас у Атланти“, изјавио је Обама.
Председник САД је такође изразио уверење да ће споразум штитити радна места у САД и животну средину „више него било који други споразум у историји“. Обама је такође одговорио на критике споразума упућене због тајновитости, обећавши да ће документ поднети јавности на увид. „Када учесници разговора заврше рад над текстом партнерства, конгрес и амерички народ имаће неколико месеци да прочитају свако слово пре него што га ја потпишем“, обећао је Обама.