До 12. октобра знаће се да ли ће се пријем Косова наћи на дневном реду Извршног савета, а до 21. да ли ће добити већину у том телу, где су 23 државе-чланице, од њих 58, признале независност Косова.
„Очекује нас велика борба јер се врши велики притисак од стране западних земаља на оне земље које нису признале Косово да не гласају против. Овде се не рачунају уздржани, већ само ’за‘ и ’против‘, и од тога проста већина“, рекао је Дачић у изјави за Радио-телевизију Србије.
Уколико добије просту већину Извршног савета, Косово ће морати да се избори и за двотрећинску већину у Генералној скупштини, где не постоји право вета, а гласови уздржаних се не рачунају.
Министар Дачић напомиње да Србија сада свима објашњава да је покушај да Косово буде примљено у Унеско озбиљан ударац на нашу земљу.
„Ово није обична организација, ово је тешко питање за српску државу и народ, јер удара у сам идентитет и суштину постојања нашег народа. Овде је реч о српској патријаршији, ту су настале српска црква и државност, ако ће то бити косовска културна баштина, онда је то ударац на идентитет Србије и народа. Ми ћемо урадити све што можемо“, рекао је Дачић.
Он је поновио да би пријем Косова у Унеско био апсурдан исто као и пријем Исламске државе у ту организацију, јер не могу да штите српске споменике они који су их, не тако давно, уништавали.