„Тренутно не разматрамо увођење таквих зона“, рекао је он на питање новинара да прокоментарише недавне изјаве кандидаткиње за председника САД Хилари Клинтон да такве зоне није могуће формирати без учешћа Русије.
Присталицама формирања зоне забране летења Ернест је посаветовао да првенствено одговоре на питање: „Где је то уопште могуће урадити?“.
„Поједине земље, укључујући Турску, предлагали су увођење таквих зона на северу и североистоку Сирије, док други предлажу увођење забране на западу где се тренутно одвијају копнене борбе Асадове војске са борцима опозиције“, рекао је он.
Ернест је истакао да је питање формирање зоне забране летења у близини Дамска и Идлиба представља директну претњу конфронтације са руском војском. Он је нагласио да би овај корак захтевао коришћење озбиљних ресурса, укључујући велики број авиона, технике и радника који би били спремни да реагују у хитним случајевима.
Поред тога, додао је он, Министарство одбране САД упозорило је да Сирија у свом поседу има модерне системе одбране. „Формирање зоне забране летења би највероватније довело и до окршаја са таквим системима“, закључио је Ернест.
Русија је од 30. Септембра започела операцију борбе против Исламске државе на територији Сирије, а у нападима се користе авијација и крстареће ракете. Русија се на такав корак одлучила након молбе председника Башара ел Асада да Русија помогне Сирији у борби против терориста.